"Fryzjer Stalina", czyli jak poderżnąć gardło potworowi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 07:30
Pierwowzorem bohatera powieści Paula M. Levitta jest Karl Pauker, szef osobistej ochrony Stalina i przez jakiś czas jego fryzjer. Posłuchaj historii osobistego golibrody dyktatora (czyta Piotr Głowacki).
Audio
  • Piotr Głowacki czyta powieść Paula M. Levitta "Fryzjer Stalina" - cz.1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Głowacki czyta powieść Paula M. Levitta "Fryzjer Stalina" - cz.2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Głowacki czyta powieść Paula M. Levitta "Fryzjer Stalina" - cz.3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Głowacki czyta powieść Paula M. Levitta "Fryzjer Stalina" - cz.4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Głowacki czyta powieść Paula M. Levitta "Fryzjer Stalina" - cz.5. (To się czyta latem/Dwójka)
Piotr Głowacki
Piotr GłowackiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Rok 1931. W ZSRR buduje się raj na ziemi. Tak przynajmniej donoszą światowe media, których uważnym czytelnikiem jest Awraham Bahar – albańczyk, utalentowany żydowski golibroda. Awraham to człowiek czynu. Natychmiast pakuje walizki i wyrusza w podróż ku lepszemu. Los jest dla niego łaskawy. Nieoczekiwanie dostaje propozycję, by zostać fryzjerem Stalina. Posłusznie strzyże na jeża i w kancik, namydla i goli. Rzecz dziwna: Wódz raz jest gadatliwy, to znów sentymentalny, czasem wylewny, a niekiedy straszny.

Awraham odkrywa prawdę. Raj na ziemi w istocie jest piekłem. A towarzysz Stalin może mieć wielu sobowtórów. Jak poderżnąć mu gardło, gdy nie wiesz czy golisz właściwego? Tłem tej znakomitej, przesyconej surrealistycznym i absurdalnym humorem powieści jest Rosja sowiecka. Rosja głodu, czystek, procesów pokazowych, obozów pracy, szpiegów, agentów i donosicieli. Źródłem tego humoru – jak mówi sam bohater – nie jest jednak radość, lecz smutek.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Wydawnictwo Fronda/mc/bch

Czytaj także

Sławka, Halina, Zosia. Oto dziewczyny z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:13
Posłuchaj fragmentów książki Anny Herbich, która opisuje Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet. Czyta Sławomira Łozińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry James – "Bostończycy". Nadal kontrowersyjni?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 11:20
W cyklu "To się czyta latem" przedstawilismy fragmenty głośnej powieści "Bostończycy" Henry’ego Jamesa, po raz pierwszy w języku polskim. W Dwójce jej fragmenty czytał Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń