Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 17:30
Fragmenty wstrząsającej lektury opartej na autentycznych, tużpowojennych wydarzeniach czytał w Dwójce Wojciech Solarz.
Audio
  • Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Wojciech Solarz przed mikrofonem Polskiego Radia.
Wojciech Solarz przed mikrofonem Polskiego Radia.Foto: Łukasz Kowalski/PR

11-letni Mano Höllenreiner, niemiecki Cygan, po koszmarze obozów w Auschwitz, Ravensbrück i Sachsenhausen trafia wiosną 1945 roku do Francji. Wiadomo o nim tyle, że ma na imię Mano. On sam nie pamięta, a może nie chce powiedzieć, o sobie nic więcej. Nie wie, gdzie jest, nie zna języka, dręczą go obozowe wspomnienia. Boi się, że stracił rodziców i młodszą siostrę. Pomału przywiązuje się do opiekunów, którzy robią, co mogą, by chłopiec mógł wrócić do normalnego życia, szukają jego krewnych. Tych opiekunów jest wielu – Mano poznaje kilka domów, skromnych i wytwornych, ale także sierociniec i szpital psychiatryczny.
Czy powróci do rodziny? Prawdziwa historia opowiedziana w prosty i przejmujący sposób. Książkę przygotowało do druku Wydawnictwo NISZA.
Audycję z cyklu "To się czyta latem" przygotowała Elżbieta Łukomska.

jp/mm

Wojciech
Wojciech Solarz. Fot. Łukasz Kowalski/PR

Czytaj także

Sławka, Halina, Zosia. Oto dziewczyny z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:13
Posłuchaj fragmentów książki Anny Herbich, która opisuje Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet. Czyta Sławomira Łozińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fryzjer Stalina", czyli jak poderżnąć gardło potworowi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 07:30
Pierwowzorem bohatera powieści Paula M. Levitta jest Karl Pauker, szef osobistej ochrony Stalina i przez jakiś czas jego fryzjer. Posłuchaj historii osobistego golibrody dyktatora (czyta Piotr Głowacki).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik powstańca" - wspomnienia żołnierza Parasola

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 11:00
Powstańcze wspomnienia Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego czytał w Dwójce Marcin Hycnar. Wszystkie fragmenty do odsłuchania na naszej stronie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziki kapitalizm w Zagłębiu. "Anakonda" Ferdynanda Goetla

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 17:50
"Powieść o węglu", przedstawiającą losy jednej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim w warunkach dekoniunktury lat 30. XX w. czytał w Dwójce Adam Ferency.
rozwiń zwiń