"Sprawa honoru". Osobisty portret lotników Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 14:00
W naszym wakacyjnym cyklu prezentowaliśmy fragmenty książki Lynne Olson i Stanleya W. Clouda o polskich pilotach, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w 1940 roku.
Audio
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Olaf Lubaszenko z książką Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski
Olaf Lubaszenko z książką "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski"Foto: Piotr Piorun/PR

Losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników wojennych.

Towarzyszymy im w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której – początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF – odegrali kluczową rolę, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy, gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu. "Sprawa honoru" odkrywa chwalebną historię Polski w czasie II wojny światowej. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i o oszustwie, które boleśnie dotknęło Polskę.

Książkę "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski" czytał na antenie Dwójki Olaf Lubaszenko.

Autorami przekładu są Małgorzata i Andrzej Grabowscy.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27-31.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./wyd. Marginesy/pg/ac

Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
rozwiń zwiń