X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Z jednej strony znakomity malarz i krytyk sztuki. Z drugiej – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Spotkanie w rodzinie takich osobowości musiało rodzić napięcia.
Audio
  • Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy? (Strefa słowa/Dwójka)
Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Zdj. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. W oddziale Muzeum, w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec, do końca października czynna jest wystawa Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu
Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Zdj. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. W oddziale Muzeum, w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec, do końca października czynna jest wystawa "Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu"Foto: mat. promocyjne

Relacje między Stanisławem Ignacym Witkiewiczem a Witkacym Jan Błoński nazwał rodzinną psychomachią. - Ojciec daje swobodę synowi, by lepiej go uchwycić. Syn czerpie z nauk ojca, by się zwrócić przeciwko niemu - przypominał prof. Jan Degler odczytanie Błońskiego.

Zatem nie byłby to tylko typowy konflikt pokoleń? - Nie ma w światowej literaturze dokumentu, w którym miłosna walka dwóch najbliższych sobie ludzi nałożyła się na to, co nazywamy konfliktem idei i epok – podkreślał prof. Degler, nawiązując do korespondencji między Witkiewiczami.

Czy ojciec skazał syna na bycie genialnym? Na ile Witkacy był wolny, jeśli chodzi o jego wybory, nie tylko artystyczne? - Do splotu rozmaitych spraw, które tych dwóch ludzi łączyły i dzieliły - mówił prof. Degler - dochodziła rzecz dla syna bardzo istotna: sprawa krzywdy matki.

***

Przygotowały: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: dr Anna Żakiewicz (historyk sztuki, od lat zajmująca się plastyczną twórczością Witkacego), prof. Janusz Degler (historyk literatury, teatrolog, edytor dzieł Witkacego), Stefan Okołowicz (kurator wystawy w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec "Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu", kolekcjoner, od lat badający twórczość fotograficzną Stanisława Ignacego Witkiewicza)

Data emisji: 2.08.2015

Godzina emisji: 18.00

 jp/bch

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwindle i cuda świętego Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 15:15
W dniu 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza prof. Janusz Degler opowie anegdoty z życia słynnego artysty.
rozwiń zwiń