Frederic Beigbeder. Czemu drażni i zachwyca?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 17:30
To najbardziej oblegany celebryta Paryża, człowiek bez którego nie może odbyć się żadna impreza. Jego pisarstwo jest akceptowane w całości albo w całości odrzucane. W Dwójce dyskutowaliśmy, na czym polega jego fenomen.
Audio
  • Wokół książek Frederica Beigbedera rozmowę prowadzą Magdalena Kamińska-Maurugeon i Wojciech Engelking (Strefa słowa/Dwójka)
Nie lubię mówić dobrze o sobie, wolę mówić źle o innych - powtarza Frederic Beigbeder
"Nie lubię mówić dobrze o sobie, wolę mówić źle o innych" - powtarza Frederic BeigbederFoto: PAP/Korotayev Artyom/ITAR-TASS

Zobacz więcej
Frédéric Beigbeder 663.jpg
100 powieści Beigbedera

Polscy czytelnicy znają niektóre nagradzane książki tego francuskiego autora: "29,99", "Windows on the world", "Francuska powieść", "Pierwszy bilans po apokalipsie" i ostatnio wydaną "Oona i Salinger". W "Strefie słowa" rozmawiamy z Magdaleną Kamińską-Maurugeon, tłumaczką jego prozy oraz pisarzem Wojciechem Engelkingiem. 

Jak zauważa Magdalena Kamińska-Maurugeon pisarz jest bardzo barwną postacią: - Sam mówi o sobie, że nie dałby rady siedzieć jak Proust w pokoju wyłożonym korkiem i pisać. Jest widoczny. Nie boi się kontrowersji wokół własnej osoby. Pisze językiem filmowym, klipowym, często także bezkompromisowym oraz brutalnym.

Powieść "29'99"odniosła wyjątkowy sukces w Rosji. - Francuz mocno krytykuje w niej świat kapitalistyczny. Rosjanie nie odczytali jej jako krytykę, ale jako przewodnik: co jeść, gdzie się ubierać, gdzie jeździć na wakacje. Dzieki jego książkom oglądamy barwny świat zza szyby - mówił Wojciech Engelking. 

Czy pisarz - fircyk jest przedstawicielem swojego pokolenia? 

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadziła:  Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Magdalena Kamińska-Maurugeon (tłumaczka literatury), Wojciech Engelking (pisarz)

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 19.00

ob/bch

Czytaj także

Afrykańskie podróże Patricka Deville'a

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 21:00
Audycja o autorze książek z pogranicza dokumentu historycznego, powieści autobiograficznej i zapisków z podróży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lyonel Trouillot - pisarz dzielnic nędzy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 23:00
- Widzę, z jakim bólem ludzie Zachodu patrzą na mnie, kiedy mówię, że dorastanie jest przywilejem klasowym albo przywilejem społecznym - mówił w Dwójce Lyonel Trouillot, haitański pisarz, gość Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń