Lyonel Trouillot - pisarz dzielnic nędzy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 23:00
- Widzę, z jakim bólem ludzie Zachodu patrzą na mnie, kiedy mówię, że dorastanie jest przywilejem klasowym albo przywilejem społecznym - mówił w Dwójce Lyonel Trouillot, haitański pisarz, gość Warszawskich Targów Książki.
Audio
  • Lyonel Trouillot - pisarz dzielnic nędzy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Lyonel Trouillot jako gość paryskiego Salon du livre w 2010 r.
Lyonel Trouillot jako gość paryskiego Salon du livre w 2010 r.Foto: Georges Seguin/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- Nie dorasta się w dzielnicach nędzy. W dzielnicach nędzy przechodzi się od dzieciństwa od razu do dorosłości. Żyjemy w świecie, w którym zapominamy o istnieniu innych. Powstaje dziś ogromna literatura autocentryczna, pisana przez autorów, którzy patrzą w lustro i widzą tylko siebie - opowiadał Trouillot.

Pisarz, chociaż sam pochodzi z rodziny prawników, mocno krytykuje system kapitalistyczny za produkcję parodii moralności. Bohaterami jego książek są ludzie z dzielnic wykluczenia. W Dwójce opowiedział o specyficznej sytuacji dzieci urodzonych w slamsach, gdzie trudno jest ukazać swoją osobowość inaczej, niż poprzez akty gwałtu, ponieważ tam nie ma żadnej nadziei na przyszłość.

Lyonel Trouillot jest autorem 11 powieści, z czego dwie - "Dzieci Bohaterów" i ostatnia "Niedziela, 4 stycznia" - ukazały się po polsku.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Lyonel Trouillot (haitański pisarz), Małgorzata Szczurek, romanistka, tłumaczka, redaktor naczelna Wydawnictwa Karakter)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mowa z głębi Haiti. Literatura Michela Soukara

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 22:00
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" ozmawialiśmy z Michelem Soukarem, prozaikiem i poetą haitańskim, dramatopisarzem, historykiem, dziennikarzem radiowym, jednym z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych głosów na Haiti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń