Péter Esterházy. U schyłku fikcja traci znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 15:30
- Kiedy jeździ się po Węgrzech, prawie na każdym roku można natknąć się na ślady rodu Esterházych – mówił Krzysztof Varga, opowiadając o twórczości i rodzinie słynnego pisarza.
Audio
  • Rozmowa o twórczości i życiu zmarłego pisarza Petera Esterhazy'ego (Strefa słowa/Dwójka)
Peter Esterhazy miał w Polsce wielu oddanych czytelników.   Za powieść Harmonia caelestis otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowo-Wschodniej Angelus
Peter Esterhazy miał w Polsce wielu oddanych czytelników. Za powieść "Harmonia caelestis" otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowo-Wschodniej Angelus Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Te ślady jeszcze bardziej niż dotąd przypominają o znanym na całym świecie prozaiku, który po walce z rakiem trzustki zmarł 14 lipca. Twórca, który zasłynął m.in. dzięki powieści "Harmonia caelestis", pod koniec życia musiał zmierzyć się z prawdopodobnie największym wyzwaniem.

Jak mówiła Teresa Worowska, tłumaczka książek pisarza, jego ostatnia powieść "Dziennik trzustki" jest odwrotnością zamiłowania prozaika do przekuwania osobistych doświadczeń w fikcję. – Czytelnik konfrontuje się tu z bezradnością człowieka uważanego za króla życia, który u schyłku musi zmagać się z doczesnością – podkreślała Teresa Worowska.

Jak Esterházy poinformował opinię publiczną o swej chorobie? Jak uhonorowali śmierć pisarza jego wierni czytelnicy na Węgrzech? I w audycji również przypomnienie najważniejszych tematów i książek Pétera Esterházyego.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadziła:  Dorota Gacek

Goście: Teresa Worowska (tłumaczka literatury węgierskiej), Krzysztof Varga (pisarz, dziennikarz), Csilla Gizińska (hungarystka) 

Data emisji: 07.08.2016

Godzina emisji: 19.00

mz/jp

Czytaj także

Ádám Bodor – więzienie uczyniło go pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:45
– Ádám Bodor stwarza świat, który jest opisem niewoli duszy w świecie przesiąkniętym totalitaryzmem – mówił Piotr Kofta o autorze książki "Ptaki Wierchowiny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Język węgierski cudownie się samoodnawia"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 12:00
- Na określenie tego, że człowiek porusza się przy pomocy kończyn, Węgrzy mają ponad 90 słów - mówiła w Dwójce Teresa Worowska, hungarystka, tłumaczka literatury węgierskiej.
rozwiń zwiń