"Język węgierski cudownie się samoodnawia"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 12:00
- Na określenie tego, że człowiek porusza się przy pomocy kończyn, Węgrzy mają ponad 90 słów - mówiła w Dwójce Teresa Worowska, hungarystka, tłumaczka literatury węgierskiej.
Audio
  • Teresa Worowska o literaturze węgierskiej. Rozmawia Dorota Gace (Dwukropek/Dwójka)
klawiatura z węgierskimi literami
klawiatura z węgierskimi literamiFoto: Cserlajos; CC-BY-SA-3.0; Wikimedia Commons

Okazją do spotkania poświęconego literaturze węgierskiej były tegoroczne Targi Książki w Warszawie, na których Węgry są krajem honorowym. Teresa Worowska opowiadała o niezwykłych właściwościach języka Madziarów. - Choć ma on skomplikowany system gramatyczny, to, gdy już się go rozpracuje, szansa na popełnienie błędu jest niewielka. To dlatego, że w języku tym jest niewiele wyjątków.

Gość audycji "Dwukropek" opowiadał o niezwykłych właściwościach słowotwórczych języka węgierskiego, dzięki którym rozwija się on w sposób nieograniczony. Ponadto Teresa Worowska przybliżała słuchaczom sylwetki gigantów węgierskiej literatury z Sandorem Maraim na czele.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Teresa Worowska (hungarystka, tłumaczka)

Data emisji: 19.05.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Czytaj także

Sándor Márai - prorok totalitaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 19:30
- Wiele rzeczy widział z góry i potrafił to wyrazić bardzo celnie i jasno, w krótkiej, aforystycznej formie - mówiła w Dwójce Teresa Worowska o autorze wydanych właśnie w Polsce "Maruderów", ostatniego tomu cyklu "Dzieło Garrenów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ádám Bodor – więzienie uczyniło go pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:45
– Ádám Bodor stwarza świat, który jest opisem niewoli duszy w świecie przesiąkniętym totalitaryzmem – mówił Piotr Kofta o autorze książki "Ptaki Wierchowiny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

György Spiró. W celi z Jezusem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 15:00
- Spiró nie chciał napisać książki o postaci Chrystusa. Starał się uchwycić moment, w którym chrześcijaństwo okazało się religią wyjątkowo potrzebną - wyjaśniała Elżbieta Cygielska, tłumaczka powieści "Niewola".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
rozwiń zwiń