Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Z jednej strony znakomity malarz i krytyk sztuki. Z drugiej – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Spotkanie w rodzinie takich osobowości musiało rodzić napięcia.
Audio
  • Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy? (Strefa słowa/Dwójka)
Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Zdj. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. W oddziale Muzeum, w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec, do końca października czynna jest wystawa Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu
Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Zdj. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. W oddziale Muzeum, w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec, do końca października czynna jest wystawa "Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu"Foto: mat. promocyjne

Relacje między Stanisławem Ignacym Witkiewiczem a Witkacym Jan Błoński nazwał rodzinną psychomachią. - Ojciec daje swobodę synowi, by lepiej go uchwycić. Syn czerpie z nauk ojca, by się zwrócić przeciwko niemu - przypominał prof. Jan Degler odczytanie Błońskiego.

Zatem nie byłby to tylko typowy konflikt pokoleń? - Nie ma w światowej literaturze dokumentu, w którym miłosna walka dwóch najbliższych sobie ludzi nałożyła się na to, co nazywamy konfliktem idei i epok – podkreślał prof. Degler, nawiązując do korespondencji między Witkiewiczami.

Czy ojciec skazał syna na bycie genialnym? Na ile Witkacy był wolny, jeśli chodzi o jego wybory, nie tylko artystyczne? - Do splotu rozmaitych spraw, które tych dwóch ludzi łączyły i dzieliły - mówił prof. Degler - dochodziła rzecz dla syna bardzo istotna: sprawa krzywdy matki.

***

Przygotowały: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: dr Anna Żakiewicz (historyk sztuki, od lat zajmująca się plastyczną twórczością Witkacego), prof. Janusz Degler (historyk literatury, teatrolog, edytor dzieł Witkacego), Stefan Okołowicz (kurator wystawy w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec "Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu", kolekcjoner, od lat badający twórczość fotograficzną Stanisława Ignacego Witkiewicza)

Data emisji: 2.08.2015

Godzina emisji: 18.00

 jp/bch

 

 

 

 

Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwindle i cuda świętego Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 15:15
W dniu 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza prof. Janusz Degler opowie anegdoty z życia słynnego artysty.
rozwiń zwiń