Figura matki żydowskiej w sztuce "Język przodków"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 17:20
W "Świecie na scenie" Iwona Malinowska i Janusz Majcherek przyjrzą się dramatowi młodej żydowskiej autorki Marianny Salzmann.
Marianna Salzmann jest młodą autorką , Żydówką, urodzoną w Wołgogradzie, która wraz z rodzicami przeniosła się na stałe do Niemiec po obaleniu muru berlińskiego
Marianna Salzmann jest młodą autorką , Żydówką, urodzoną w Wołgogradzie, która wraz z rodzicami przeniosła się na stałe do Niemiec po obaleniu muru berlińskiegoFoto: PAP/Patrick Pleul

Tematem audycji jest jej sztuka pt."Mame loszn", przetłumaczona przez Iwonę Uberman jako "Język przodków".

Bohaterkami są: babka, córka i wnuczka - trzy kobiety żydowskiego pochodzenia. Wnuczka znajduje wspólny język ze swoją babką, niegdyś gwiazdą kabaretu, której udało się przeżyć obóz, a po wojnie stać się czołową przedstawicielką  enerdowskiej propagandy. Babka zasłynęła jako niezrównana wykonawczyni pieśni robotniczych, sławiących socjalizm, ale nigdy nie wyrzekła się swojej żydowskości. Zaciekawionej wnuczce opowiada o różnych aspektach tej kultury, podczas gdy ze swoją córką nie może dojść do porozumienia w sprawach zasadniczych, ta bowiem czuje się Niemką. Konflikt rozgrywa się też pomiędzy najmłodszymi uczestniczkami tego rodzinnego trójkąta. Wnuczka bowiem należy do "kochających inaczej", czego nie może zaakceptować jej matka.

Cała trójka bardzo się kocha, a równocześnie nienawidzi. Powodem tej ambiwalencji uczuć jest znana z literatury figura matki żydowskiej: nadopiekuńczej, wścibskiej, zaborczej.

W zaprezentowanych w audycji fragmentach sztuki "Mame loszn" usłyszymy Teresę Lipowską i Marię Pakulnis.

***

Na audycję "Świat na scenie - czyli rzecz o dramaturgii współczesnej" zapraszamy w piątek (5.06) w godzinach 22.00-22.30. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Niemcy TEATR Żydzi
Czytaj także

Savyon Liebrecht o wojnie, miłości i konflikcie kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 14:00
Ta izraelska pisarka stworzyła w sumie pięć sztuk, zaczynała zaś od opowiadań. Mimo że dziś cieszy się w swym kraju popularnością, jej drogę na scenę znaczyły przeszkody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura pisana z nienawiści. Twórczość Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 03:00
- Ta antypatyczna pisarka nienawidzi całego świata; stąd obecna w jej prozie i dramatach agresywność, impertynencja oraz szczerość do bólu - mówił w Dwójce, w rozmowie z Iwoną Malinowską, Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń