Samotność w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 18:41
W sobotę wieczorem Iwona Malinowska i Janusz Majcherek porozmawiają o jednym z współczesnych japońskich dramatów: "Notatkach tokijskich" Oriza Hirata.

Oriza Hirata – dyrektor artystyczny teatru Komaba Agora Theater w Tokio oraz wykładowa na uniwersytecie w Osace – jest autorem i reżyserem sztuk tłumaczonych na francuski, angielski, koreański, włoski, niemiecki, rosyjski – no i wreszcie, za pośrednictwem "Dialogu" – na polski. Sztukę "Notatki tokijskie" przełożył Henryk Lipszyc.

Nie jest to utwór o dynamicznej akcji, a raczej o charakterze kontemplacyjnym. Pod powłoką codzienności kryje wiele problemów i spraw wartych przemyślenia. Oto w foyer  jednej z galerii  w Tokio spotykają się różni ludzie: pojedynczy i ci, którzy przyszli we dwoje, i cała rodzina, która na miejsce spotkania wybrała restaurację obok. Wcześniej oczywiście wszyscy zwiedzają wystawę obrazów Vermeera, które znalazły się w Tokio, by przetrwać wojnę w Europie. Na szczęście wojnę wyimaginowaną – rzecz dzieje się w 2004 roku.

Obraz sceniczny sprowadza się tu do wymiany fragmentarycznych kwestii poszczególnych bohaterów i grup zwiedzających. Z tych strzępów rozmów, nakładających się niekiedy wzajemnie, dowiadujemy się o rozluźnieniu więzów rodzinnych, trudności w porozumieniu się najbliższych, wkradającym się w relacje międzyludzkie dystansie i oddaleniu.

We fragmentach sztuki, które usłyszymy w audycji, wystąpią Dorota Landowska i Joanna Jeżewska.

Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka.

21 stycznia (sobota), godz. 23:00 

Czytaj także

Posłuchaj o prawdziwym życiu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 06:06
Na dyskusję o książce Juliana Barnesa "Puls" zaprasza Iwona Smolka oraz jej goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetrwać dzięki pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 04:07
Tony'ego Judta - wybitnego historyka i publicystę - dotknęła okrutna, nieuleczalna choroba. Sposobem na wytrwanie w niewyobrażalnie trudnym, kurczącym się czasie, okazała się pewna szczególna podróż.
rozwiń zwiń