X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z Holoubkiem i Konwickim przy stoliku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:02
Barwne gawędy Margarity Rajewej, żony cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza, przenoszą nas m.in. w świat legendarnych miejsc literackiej Warszawy.
Audio
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o dzieciństwie w Kijowie i na Uralu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o kawiarniach u Bliklego i u Marca (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o Janie Brzechwie i Antonim Słonimskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o pierwszych spotkaniach z Antonim Marianowiczem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o przemieszaniu tego, co tragiczne, z humorem, który pozwala przetrwać (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Tadeusz Konwicki i Gustaw Holoubek (na zdjęciu) wraz z Andrzejem Łapickim tworzyli słynne trio z kawiarni Czytelnik. Atmosferę panującą przy ich stoliku wspominała Margarita Rajewa-Marianowiczowa
Tadeusz Konwicki i Gustaw Holoubek (na zdjęciu) wraz z Andrzejem Łapickim tworzyli słynne trio z kawiarni Czytelnik. Atmosferę panującą przy ich stoliku wspominała Margarita Rajewa-MarianowiczowaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Margarita Rajewa-Marianowiczowa (czyli, jak mówią przyjaciele, Rita Marianowiczowa) w Dwójkowym cyklu opowiada o dzieciństwie w Kijowie, o pięknym Uralu, gdzie spędziła wraz z rodzicami czas wojny, o kawiarniach Warszawy.Te ostatnie w latach 60. tętniły literackim życiem. Do legendy przeszedł stolik w Cztelniku, przy którym siadywali Tadeusz Konwicki, Gustaw Holoubek i Andrzej Łapicki.

Z czasem panowie przeniesili się do kawiarni Bliklego na Nowym Świecie. - Chodziłam tam doładować się intelektualnie - wspominała Margarita Rajewa-Marianowiczowa. - Gustaw uwodził zielonymi oczami, każde zdanie to była u niego scenka. Obserwował reakcje, jeśli była pozytywna, to kontynuował, a jak nie, to więdł trochę. Łapicki był w innym stylu, podawał siebie na złotym talerzu, zimniejszy, może przez głos i postawę pięknego mężczyzny. Z kolei Tadzio bardziej poddawał temat, prosił o opowieści, mówił: "powiedz jeszcze".
***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała:
Anna Lisiecka
Gość:
Margarita Rajewa (żona cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza)
Data emisji:
19.01.2015

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domem Iwaszkiewiczów rządziły zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:00
- W domu panowała "nadmiłość” do zwierząt. Był kot cioci, dwa psy, psy przybłędy. Przyjeżdżały też takie „taniutki”, trochę pomieszkiwały. Jak w starym dworze... - o atmosferze willi Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 21:00
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? O tym w wojennych wspomnieniach Wandy Chotomskiej.
rozwiń zwiń