Z Holoubkiem i Konwickim przy stoliku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:02
Barwne gawędy Margarity Rajewej, żony cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza, przenoszą nas m.in. w świat legendarnych miejsc literackiej Warszawy.
Audio
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o dzieciństwie w Kijowie i na Uralu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o kawiarniach u Bliklego i u Marca (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o Janie Brzechwie i Antonim Słonimskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o pierwszych spotkaniach z Antonim Marianowiczem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Margarita Rejewa-Marianowiczowa o przemieszaniu tego, co tragiczne, z humorem, który pozwala przetrwać (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Tadeusz Konwicki i Gustaw Holoubek (na zdjęciu) wraz z Andrzejem Łapickim tworzyli słynne trio z kawiarni Czytelnik. Atmosferę panującą przy ich stoliku wspominała Margarita Rajewa-Marianowiczowa
Tadeusz Konwicki i Gustaw Holoubek (na zdjęciu) wraz z Andrzejem Łapickim tworzyli słynne trio z kawiarni Czytelnik. Atmosferę panującą przy ich stoliku wspominała Margarita Rajewa-MarianowiczowaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Margarita Rajewa-Marianowiczowa (czyli, jak mówią przyjaciele, Rita Marianowiczowa) w Dwójkowym cyklu opowiada o dzieciństwie w Kijowie, o pięknym Uralu, gdzie spędziła wraz z rodzicami czas wojny, o kawiarniach Warszawy.Te ostatnie w latach 60. tętniły literackim życiem. Do legendy przeszedł stolik w Cztelniku, przy którym siadywali Tadeusz Konwicki, Gustaw Holoubek i Andrzej Łapicki.

Z czasem panowie przeniesili się do kawiarni Bliklego na Nowym Świecie. - Chodziłam tam doładować się intelektualnie - wspominała Margarita Rajewa-Marianowiczowa. - Gustaw uwodził zielonymi oczami, każde zdanie to była u niego scenka. Obserwował reakcje, jeśli była pozytywna, to kontynuował, a jak nie, to więdł trochę. Łapicki był w innym stylu, podawał siebie na złotym talerzu, zimniejszy, może przez głos i postawę pięknego mężczyzny. Z kolei Tadzio bardziej poddawał temat, prosił o opowieści, mówił: "powiedz jeszcze".
***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała:
Anna Lisiecka
Gość:
Margarita Rajewa (żona cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza)
Data emisji:
19.01.2015

bch/mm

Czytaj także

Domem Iwaszkiewiczów rządziły zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:00
- W domu panowała "nadmiłość” do zwierząt. Był kot cioci, dwa psy, psy przybłędy. Przyjeżdżały też takie „taniutki”, trochę pomieszkiwały. Jak w starym dworze... - o atmosferze willi Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 21:00
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? O tym w wojennych wspomnieniach Wandy Chotomskiej.
rozwiń zwiń