Elżbieta Tarnawska, Chopin i wybór nie własny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 13:00
- W szkole muzycznej uważano mnie za dziecko bardzo zdolne, ja nigdy nie miałam poczucia, że jestem nadzwyczajna. Gdy przyszedł moment wyboru drogi, zadecydowali za mnie rodzice - mówi pianistka.
Audio
  • Elżbieta Tarnawska o rodzinnych korzeniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Tarnawska o latach szkolnych i studiach w Leningradzie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Tarnawska o studiach w Warszawie i Konkursie Chopinowskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Tarnawska m.in o swoim pobycie w Paryżu oraz USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Tarnawska o swojej pracy na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Elżbieta Tarnawska (P) wraz z innymi reprezentantami Polski w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Warszawa , 02.1975. Od lewej: Joanna Kurpiewska , Anna Jastrzębska , Kristian Zimerman , polska pianistka pochodzenia bułgarskiego Katarzyna (Ekaterina) Popowa-Zydroń
Elżbieta Tarnawska (P) wraz z innymi reprezentantami Polski w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Warszawa , 02.1975. Od lewej: Joanna Kurpiewska , Anna Jastrzębska , Kristian Zimerman , polska pianistka pochodzenia bułgarskiego Katarzyna (Ekaterina) Popowa-ZydrońFoto: PAP/Mariusz Szyperko

Początkowo gry na fortepianie późniejszą finalistkę IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego uczyła mama. - Nie wyobrażała sobie, żebym ja nie grała. Sądzę, że chciała zrealizować jakieś swoje plany, które nie powiodły się przez przerwaną edukację - wspomina prof. Elżbieta Tarnawska.

Z natury obowiązkowa, ćwiczyła pilnie, mając jednocześnie poczucie, że muzyka zabiera jej czas na zabawy z rówieśnikami, a później, już w liceum muzycznym, na czytanie, które ją pochłaniało. - Wtedy powstało pytanie, czy ja dalej chcę się temu poświęcić, czy nie. Myślałam o dziennikarstwie, polonistyce, może kierunku aktorskim, ale trzeba było to skonkretyzować. Natomiast granie dobrze szło i wszyscy uważali, że trzeba ciągnąć ten kierunek - opowiada w "Zapiskach ze współczesności".

Wątpliwości powróciły w klasie prof. Wandy Łosakiewicz. Co zadecydowało, że Elżbieta Tarnawska poświęciła się studiom pianistycznym? Jakie warunki panowały w leningradzkim konserwatorium, dlaczego zdecydowała się stanąć do Konkursu Chopinowskiego i co wydarzyło się przed finałem? W radiowej Dwójce pianistka i pedagog bez lęku opowiada o bolesnych aspektach ówczesnej rzeczywistości, a także rodzinnych korzeniach i doświadczeniach z pobytu w Paryżu i Stanach Zjednoczonych.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: prof. Elżbieta Tarnawska (pianistka, pedagog, komentatorka Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 22-25.02.2016

Godzina emisji: 11.45 

asz/mc

Czytaj także

Kate Liu: kiedyś miałam problem z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 18:00
- Nie umiałam trafnie uchwycić, o co w tej muzyce chodzi – wyznała na antenie Dwójki laureatka III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy polski muzykolog walczy z klątwą Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 20:00
– Niektórzy wychodzą z tej walki zwycięsko, innych klątwa dopada po latach – mówił Wojciech Bońkowski, znawca historii interpretacji i recepcji twórczości Chopina.
rozwiń zwiń