Emigracyjny Londyn i Paryż w oczach prof. Habielskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 17:00
- Gdy udało nam się zdobyć numer paryskiej "Kultury", to czytaliśmy ją zawsze od końca. To dlatego, że zanim magazyn trafił do naszych rąk, zawarty tam wykład polityczny mógł się już zdezaktualizować – powiedział prof. Rafał Habielski, który był bohaterem audycji "Zapiski ze współczesności".
Audio
  • Prof. Rafał Habielski opowiada m.in. o domu rodzinnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Rafał Habielski o okresie szkolnym i akademickim, o nauczaniu historii w PRL, o podręcznikach i o tematach wykluczonych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Rafał Habielski o zainteresowaniu światem dwudziestowiecznej polskiej emigracji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Rafał Habielski o swoich kontaktach z paryską "Kulturą" i o myśli Jerzego Giedroycia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Rafał Habielski o książce "Niezłomni, nieprzejednani: emigracyjne "Wiadomości" i ich krąg", za którą dostał nagrodę Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie im. Edwarda Raczyńskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Rafał Habielski
Prof. Rafał HabielskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Podpatrywanie życia polskiej emigracji przez profesora odbywało się nie tylko poprzez czytanie kultowego miesięcznika założonego w 1947 roku przez Jerzego Giedroycia.

- Nigdy nie zapomnę podróży do Londynu, jaką odbyłem z moją mamą w liceum. Z tej wizyty, która trwała około 3 tygodni, wspominam szczególnie Klub Polski podarowany Polakom przez Brytyjczyków w 1940 roku. Instytucja ta, która przetrwala całą wojnę, pełniła wiele funkcji. To tu Polacy śpiewali "Czerwone Maki pod Monte Cassino", to tu grali w brydża, bawili się i rozmawiali. To właśnie ta wizyta w Londynie skłoniła mnie do napisania potem pracy magisterskiej na temat powojennej emigracji.

W nagraniach audycji posłuchamy również opowieści prof. Rafała Habielskiego na temat jego domu rodzinnego, kontaktów z paryską "Kulturą" oraz refleksji na temat myśli Jerzego Giedroycia.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: prof. Rafał Habielski (prasoznawca)

Data emisji: 5-9.06.2017

Godzina emisji: 11.45

mz/mc

Czytaj także

Emigracja wobec Października ‘56

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 09:50
Kolejna, szósta już audycję z cyklu przypominającego postawy polskich literatów w czasie odwilży październikowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz nie istniał, a hippisi byli najgorsi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 18:00
W 25. rocznicę zniesienia w Polsce cenzury prof. Rafał Habielski wspominał w Dwójce o działalności tej orwellowskiej z ducha instytucji.
rozwiń zwiń