X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Urbaniak: od 60 lat jestem na trasie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 18:32
- Ze mnie jest podróżnik. Najlepiej czuję się w aucie albo w samolocie - mówił w Dwójce legendarny muzyk jazzowy, twórca tak prekursorskich projektów jak Urbanator czy UrbSymphony.
Audio
  • Michał Urbaniak wspomina swoje dzieciństwo w Łodzi, groteskowe zmagania przedsiębiorczych rodziców z władzą komunistyczną i skomplikowane relacje rodzinne, które skłoniły go do przyjęcia nazwiska Urbaniak (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Michał Urbaniak opowiada o swojej karierze dobrze zapowiadającego się skrzypka klasycznego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Michał Urbaniak o tym, jak trudno było mu wybierać między saksofonem a skrzypcami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Michał Urbaniak o swojej nowojorskiej karierze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Michał Urbaniak o znajomości z Milesem Davisem i Wojciechem Karolakiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Urszula Dudziak 1200.jpg
Urszula Dudziak: wokalista musi znaleźć swój głos

Bohaterem audycji "Zapiski ze współczesności" był Michał Urbaniak. Urodzony w Warszawie w 1943 roku, wychowywał się w Łodzi, gdzie pobierał klasyczną edukację muzyczną, jednocześnie grając jazz w cenionym zespole dixielandowym Tiger Rag. Po przenosinach do Warszawy został członkiem zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego i Krzysztofa Komedy, kontynuując edukację w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1969 roku założył Grupę Michała Urbaniaka (m.in. z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem i Czesławem Bartkowskim), z którą zarejestrował w serii Polish Jazz albumy "Live Recording" i "In Concert".

W 1973 roku wyjechał do USA i podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Columbia Records, które wydała cieszące się wielkim powodzeniem płyty "Atma", "Fusion III" i inne. W Stanach Zjednoczonych współpracował z elitą światowego jazzu: Ronem Carterem, Lennym White'em, Larrym Coryellem, Billym Cobhamem, Marcusem Milerem i wieloma innymi. W 1987 roku współpracował – jako jedyny Polak – z legendarnym trębaczem Milesem Davisem, nagrywając ścieżkę skrzypiec do płyty "Tutu". Na przełomie lat 80. i 90. był pionierem mariażu jazzu i hip hopu w projekcie Urbanator. Aktywny zawodowo do dziś, pisze również muzykę filmową (m.in. "Dług" K. Krauzego z 1999 roku), udziela się również jako aktor ("Mój rower", reż. P. Trzaskalski z 2012).

Michał Urbaniak mówił w audycji m.in. o kolorowym dzieciństwie i edukacji muzycznej w Łodzi, miłości do saksofonu i trudnym związku ze skrzypcami, emigracyjnych wzlotach i upadkach, inspiracjach polską muzyką ludową i amerykańskim hip hopem. 

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowali: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 10-14.09.2018

Godzina emisji: 12.45

bch/jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Urbaniak: jazzu nie trzeba rozumieć

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 09:00
- To jest muzyka z feelingiem, należy się nią cieszyć, a nie mądrzyć i rozmyślać. Intelekt nie jest tutaj ważny. Najważniejsze są emocje, uczucie, pasja - mówił w Dwójce skrzypek, saksofonista i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak: to nie jest klasyczny album

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:49
- Z reguły płyty planuje się tak, że stanowią pewną całość, której słucha się od początku do końca. W tym przypadku jest inaczej - o albumie "Urbanator Days. Beats & Pieces" mówił w Dwójce znakomity jazzman Michał Urbaniak.
rozwiń zwiń