REKLAMA

Kobiety Niepodległej: Irena Krzywicka

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 14:33
Bohaterką audycji była pisarka, publicystka, tłumaczka, a także - a może przede wszystkim - feministka, bowiem jej działalność wiązała się ściśle z tzw. kwestią kobiecą.
Audio
  • Agata Tuszyńska o życiu i twórczości pisarki Ireny Krzywickiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Irena Krzywicka
Irena KrzywickaFoto: PAP/Alamy Stock Photo

Gwiazda Ireny Krzywickiej rozbłysła w latach 20. XX wieku - i świeciła jaskrawo na tle obyczajowości przedwojennej Warszawy. W swojej twórczości literackiej i publicystycznej podnosiła sprawę wolności seksualnej kobiet, dostępności aborcji i edukacji seksualnej. Krzywicką od zawsze otaczała atmosfera skandalu, wywołana jej zaangażowanymi tekstami i wzmocniona głośnym romansem z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. Intelektualny portret Krzywickiej jest jednak dużo bardziej złożony niż ciągnąca się za nią legenda.

"Legenda, w której wystąpi nie jako recenzentka teatralna albo autorka pierwszego większego szkicu o Prouście, nie jako tłumaczka Wellsa i Gorge Sand, ani ta, która rozszyfrowała zagadkę «Wspólnego pokoju» Uniłowskiego, córka politycznego zesłańca, synowa wielkiego Ludwika, nawet nie głośna reporterka sądowa (..), ale wlaśnie jako emancypantka, orędowniczka wyzwolonej kobiecości i bezkompromisowej otwartości w sprawach płci" - pisała biografka pisarki Agata Tuszyńska, która była gościem audycji.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Sieradzan

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/pg

Czytaj także

Kobiety Niepodległej: Kazimiera Iłłakowiczówna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:00
Bohaterką pierwszego odcinka cyklu była poetka, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego zapisała się w historii nie tylko dzięki swej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Niepodległej: Wanda Krahelska

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:00
Bohaterką drugiego odcinka cyklu była niezwykła Polka, która jest jedną z ikon walki o Niepodległą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Niepodległej: Aleksandra Zagórska

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:06
Bohaterką audycji była działaczka niepodległościowa - podpułkownik Wojska Polskiego, organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet.
rozwiń zwiń