Jadwiga Jankowska-Cieślak. Złota Palma zamiast "Przesłuchania"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:13
- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała polska aktorka teatralna i filmowa.
Audio
  • Jadwiga Jankowska- Cieślak o dzieciństwie w Gdańsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska- Cieślak o podróży do Stanów Zjednoczonych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska- Cieślak o pracy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska-Cieślak o pracy nad filmem "Inne spojrzenie" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska-Cieślak o ostatnich latach w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jadwiga Jankowska-Cieślak
Jadwiga Jankowska-CieślakFoto: PAP/Leszek Szymański

Pod koniec lat 70. Károly Makk szukał aktorki do swojego nowego filmu. Miał bardzo dobry scenariusz, z którym jeździł po świecie, poszukując odpowiedniej aktorki. Jadwiga Jankowska-Cieślak opowiadała, że w końcu zdecydował się na obsadzenie Polek. Rolę jednej z nich powierzył od razu Grażynie Szapołowskiej, którą był zachwycony. - Do tej drugiej roli jakoś tak mu nie szło. W końcu postanowił zaprosić trzy aktorki z Polski na próbne zdjęcia, żeby móc się temu przyjrzeć, podjąć decyzję i padło na mnie. Zdecydował po tych zdjęciach próbnych, że te role zagramy ja i Grażyna Szapołowska. Musiałyśmy więc wyjechać do Budapesztu - wspominała aktorka.

Złota Palma w Cannes

Jadwiga Jankowska-Cieślak wspomina, że po montażu pierwszych zdjęć do "Innego spojrzenia" Károly Makk zdecydował zmienić kierunek znaczenia filmu i po powrocie na plan zaczęto kręcić część zdjęć na nowo. Jak podkreśla odtwórczyni jednej z ról, było to z korzyścią dla filmu, ponieważ otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI. - No a ja przy okazji załapałam się na główną żeńską nagrodę, czyli Złotą Palmę. Byłam z tego powodu bardzo szczęśliwa i dumna - mówiła aktorka.

Jadwiga Jankowska-Cieślak opowiadała również o swoim dzieciństwie w Gdańsku, studiach na warszawskiej Akademii Teatralnej pod okiem takich profesorów jak Jerzy Jarocki, Ryszarda Hanin czy Wojciech Siemion, Teatrze przy Zakładach Azotowych w Puławach, okolicznościach pracy nad filmem "Trzeba zabić tę miłość", a także pracy w warszawskim Teatrze Dramatycznym za dyrekcji Gustawa Holoubka i Piotra Cieślaka.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Monika Pilch

Gość: Jadwiga Jankowska-Cieślak (aktorka)

Data emisji: 7-11.10.2019

Godzina emisji: 12.45

am/pg

Czytaj także

Jadwiga Jankowska-Cieślak

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 15:57
Jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego kina, zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes. W 1979 została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Dorociński: Kotlet urzekła mnie twarzą zbója

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 12:49
- Reżyserka Kinga Dębska powiedziała, żebym sam wybrał sobie psa podczas castingu. Tam na wstępie zaliczyłem wtopę - aktor opowiadał w Dwójce o swojej roli w filmie "Plan B".
rozwiń zwiń