X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jadwiga Jankowska-Cieślak. Złota Palma zamiast "Przesłuchania"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:13
- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała polska aktorka teatralna i filmowa.
Audio
  • Jadwiga Jankowska- Cieślak o dzieciństwie w Gdańsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska- Cieślak o podróży do Stanów Zjednoczonych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska- Cieślak o pracy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska-Cieślak o pracy nad filmem "Inne spojrzenie" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jadwiga Jankowska-Cieślak o ostatnich latach w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jadwiga Jankowska-Cieślak
Jadwiga Jankowska-CieślakFoto: PAP/Leszek Szymański

Pod koniec lat 70. Károly Makk szukał aktorki do swojego nowego filmu. Miał bardzo dobry scenariusz, z którym jeździł po świecie, poszukując odpowiedniej aktorki. Jadwiga Jankowska-Cieślak opowiadała, że w końcu zdecydował się na obsadzenie Polek. Rolę jednej z nich powierzył od razu Grażynie Szapołowskiej, którą był zachwycony. - Do tej drugiej roli jakoś tak mu nie szło. W końcu postanowił zaprosić trzy aktorki z Polski na próbne zdjęcia, żeby móc się temu przyjrzeć, podjąć decyzję i padło na mnie. Zdecydował po tych zdjęciach próbnych, że te role zagramy ja i Grażyna Szapołowska. Musiałyśmy więc wyjechać do Budapesztu - wspominała aktorka.

Złota Palma w Cannes

Jadwiga Jankowska-Cieślak wspomina, że po montażu pierwszych zdjęć do "Innego spojrzenia" Károly Makk zdecydował zmienić kierunek znaczenia filmu i po powrocie na plan zaczęto kręcić część zdjęć na nowo. Jak podkreśla odtwórczyni jednej z ról, było to z korzyścią dla filmu, ponieważ otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI. - No a ja przy okazji załapałam się na główną żeńską nagrodę, czyli Złotą Palmę. Byłam z tego powodu bardzo szczęśliwa i dumna - mówiła aktorka.

Jadwiga Jankowska-Cieślak opowiadała również o swoim dzieciństwie w Gdańsku, studiach na warszawskiej Akademii Teatralnej pod okiem takich profesorów jak Jerzy Jarocki, Ryszarda Hanin czy Wojciech Siemion, Teatrze przy Zakładach Azotowych w Puławach, okolicznościach pracy nad filmem "Trzeba zabić tę miłość", a także pracy w warszawskim Teatrze Dramatycznym za dyrekcji Gustawa Holoubka i Piotra Cieślaka.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Monika Pilch

Gość: Jadwiga Jankowska-Cieślak (aktorka)

Data emisji: 7-11.10.2019

Godzina emisji: 12.45

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Jankowska-Cieślak

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 15:57
Jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego kina, zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes. W 1979 została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Dorociński: Kotlet urzekła mnie twarzą zbója

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 12:49
- Reżyserka Kinga Dębska powiedziała, żebym sam wybrał sobie psa podczas castingu. Tam na wstępie zaliczyłem wtopę - aktor opowiadał w Dwójce o swojej roli w filmie "Plan B".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela: Swinarski był nie tylko artystą, ale i zawodowcem

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 13:01
- Siedzieliśmy w bufecie teatru, gdy przyszedł dyrektor Jan Paweł Gawlik. Szukał reżysera do zrobienia sztuki Iredyńskiego i spytał Konrada Swinarskiego, kogo by polecił. A on na to: mam trzy tygodnie wolnego, to ci to zrobię. Był więc nie tylko artystą realizującym swoje wizje. Zrobił na zamówienie spektakl, który rozbił bank nagród na festiwalu – mówił w Dwójce znakomity aktor.
rozwiń zwiń