Prof. Karol Myśliwiec: pociąga mnie chęć odkrywania rzeczy dotąd nieznanych

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 13:00
- Każdy zostaje archeologiem z zupełnie innego powodu. Ja podzieliłbym moich kolegów na dwie grupy. Są tacy, którzy od urodzenia marzyli o tym, by zostać egiptologiem i być następcą Schliemanna, a drugich interesowało ogromnie wiele różnych rzeczy i zorientowali się, że wszechstronnie realizować się mogą tylko w archeologii. Ja należałem do tych drugich - mówił w Dwójce prof. Karol Myśliwiec.
Prof. Karol Myśliwiec
Prof. Karol MyśliwiecFoto: Joanna Borowska/Forum

Nubia shutterstock 1200x660.jpg
"Wirtualna Nubia". Średniowieczny Sudan w trójwymiarze

Posłuchaj
13:01 2021_07_19 12_46_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Karol Myśliwiec o tym, dlaczego został archeologiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:10 2021_07_20 12_45_40_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Karol Myśliwiec o swoich autorytetach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

18:31 2021_07_21 12_44_30_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Karol Myśliwiec o swojej miłości do podróży (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

18:40 2021_07_22 12_45_40_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Karol Myśliwiec o pracach polskich archeologów w Egipcie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:39 2021_07_23 12_45_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Karol Myśliwiec o sukcesach archeologów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

Prof. Karol Myśliwiec jest archeologiem, egiptologiem, wykładowcą akademickim, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów. W "Zapiskach ze współczesności" opowiadał m.in. o swojej pasji podróżowania, poznawania ludzi, niezwykłych sytuacjach, w których się znalazł, autorytetach naukowych, takich jak np. profesor Kazimierz Michałowski, wreszcie o polskich pracach wykopaliskowych w Egipcie, w których brał udział.

Wśród jego gawęd znalazły się również opowieści o tym, dlaczego postanowił zostać archeologiem. Jego zdaniem, jednym z kluczowych powodów był… znak astralny. - Ludzie spod znaku Skorpiona lubią grzebać się w rzeczach dotychczas nieodgrzebanych. Fascynuje ich to, co tajemnicze i nieznane, i idą zawsze tam, gdzie dotąd nikt nie poszedł. Wydaje mi się, że archeolog to znakomity znak dla Skorpionów. Inne znakomite zawody, charakterystyczne dla tego znaku, to chirurg, detektyw, grabarz, a więc wszędzie kopanie w cudzych myślach, organizmie albo w ziemi.

Czytaj też:

Jak sam przyznał, jako dziecko miał wszechstronne zainteresowania: języki, kultury starożytne, historia, geografia. Dlatego początkowo trudno było mu dokonać wyboru. - Po wielu różnych próbach, które prowadziły mnie do myślenia o tym, by być księdzem, aktorem, tłumaczem obcej lektury, wreszcie wylądowałem w archeologii. W każdym razie jedno było dla mnie pewne od początku: będę zajmował się czymś ściśle związanym z człowiekiem.

- Muszę od razu powiedzieć, że archeologia fascynuje mnie nie jako zespół ruin czy jakichś obiektów do mierzenia i ważenia, tylko właśnie jako pewien przejaw działania i myślenia ludzi, którzy żyli przed wiekami. W ten sposób podchodzę do tego, czym się zajmuję – podkreślił prof. Karol Myśliwiec.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Gość: Prof. Karol Myśliwiec (archeolog)

Data emisji: 19-23.07.2021

Godzina emisji: 12.45

am

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt

Czytaj także

Kamień z Rosetty stał się kluczem do odczytania egipskich hieroglifów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:40
- Niewątpliwie był to kamień milowy dla powstania zupełnie nowej dziedziny nauki, jaką była egiptologia, po raz pierwszy umożliwiając badanie historii starożytnego Egiptu na podstawie źródeł egipskich, a nie greckich – mówił egiptolog prof. Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwoje z Qumran - archeologiczna sensacja

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:30
Zwoje z Qumran to jedno z najsłynniejszych odkryć archeologicznych XX wieku. Całkiem niedawno w Jaskini Grozy, 40 kilometrów na południe od Qumran izraelscy badacze natrafili na kolejne fragmenty zwojów. Czy mamy do czynienia z dalszą częścią niezwykłego zbioru?
rozwiń zwiń