W Warszawie varsavianista może się łatwo nabrać

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 13:00
- Od kilkunastu lat zwiedzam ulice dom po domu. Mimo moich glejtów różnie bywa z dostępnością budynków - mówił Jarosław Zieliński.
Audio
  • Jarosław Zieliński o rodzinnej tradycji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jarosław Zieliński o tworzeniu "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jarosław Zieliński o tworzeniu przewodnika po Bielanach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jarosław Zieliński o pracy w reaktywowanym czasopiśmie Stolica i o nowych formach docierania z wiedzą o Warszawie do mieszkańców stolicy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jarosław Zieliński o podróżach na Kresy, o restaurowaniu starych kresowych cmentarzy, o przygodach w Ameryce Łacińskiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Dom wielorodzinny - oficyna, datowana na ok.1900r. na Pradze północ (Szmulki). Budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Dom wielorodzinny - oficyna, datowana na ok.1900r. na Pradze północ (Szmulki). Budynek został wpisany do rejestru zabytków.Foto: Wikipedia/Marusia79

Jarosław Zieliński jak mało kto zna przedwojenne oblicze Warszawy. W stolicy zajmuje się inwentaryzacją budynków, którym udało się przetrwać II wojnę światową. W jednej ze swoich gawęd prezentowanych w cyklu "Zapiski ze współczesności" opowiadał, że w pracy tej łatwo się pomylić. - Wiele budynków zostało odbudowanych w sposób maskujący pierwotną skórę. Dopiero dokładna analiza różnych reliktów pozwala stwierdzić, że nie jest to budynek w pełni powojenny.

To pozornie spokojne zajęcie, polegające na dokumentowaniu posadzek, balustrad, drzwi i innych elementów architektury w wielu mieszkańcach wzbudza poczucie zagrożenia. - Czasami straszą mnie policją, widząc we mnie za złodzieja. Gdy mówię, że robię pomiary architektoniczne, zaczynają się skarżyć na różne problemy w rodzaju grzyba na ścianie - śmiał się Jarosław Zieliński.

Varsavianista zdradzał, że najłatwiej stare budynki inwentaryzuje się na Pradze, ale trzeba to robić o odpowiedniej porze dnia. - Najlepiej na ponure praskie klatki i podwórka zapuszczać się rano w chłodne dni - podpowiadał.
***
Jarosław Zieliński jest autorem m.in. wielotomowego "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy", albumu "Warszawa zburzona i odbudowana", monografii "Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura", przewodników historycznych po stołecznych dzielnicach, a także szeregu artykułów dotyczących historii i dziedzictwa Warszawy, publikowanych m.in. na łamach "Stolicy" i "Spotkań z Zabytkami".
W 2008 został wyróżniony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu "Żoliborz. Przewodnik historyczny", a także odznaką Zasłużony dla Warszawy.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała:
Ewa Stocka-Kalinowska
Gość:
Jarosław Zieliński
Data emisji:
12.01.2015
bch/mm

Czytaj także

Jerzy M. Brzozowski – moje Wilno

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 21:00
W "Zapiskach ze współczesności" przedstawiliśmy wspomnienia Jerzego Michała Brzozowskiego nagrane przez Tomasza Piotrowskiego z białostockiego oddziału IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atlantyda kresów. Mariusz Olbromski nie tylko o Drohobyczu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:00
– Przedwojenny Drohobycz był mekką kultury polskiej i międzynarodowej. Burmistrz miasta miał doktorat. Wejście Sowietów okazało się kulturalną katastrofą – mówił w Dwójce Mariusz Olbromski, filolog, poeta, eseista, muzealnik, autor książki " Róża i kamień. Podróże na kresy".
rozwiń zwiń