Eustachy Rylski o sumie swoich przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:00
- Nie wierzę w szczęście, ono nie istnieje – mówi pisarz Eustachy Rylski. – Natomiast to, co często bierzemy za szczęście, to są przyjemności.
Audio
  • Eustachy Rylski o swoim dzieciństwie i wpływie wiary na życie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eustachy Rylski o przyjemnościach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eustachy Rylski o nieprzyjemnościach pisania (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eustachy Rylski przygląda się swoim utworom, m. in. debiutanckiej powieści "Stankiewicz", powieści "Obok Julii" i opowiadaniu "Dziewczynka z hotelu Excelsior" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Eustachy Rylski o rozmaitych zajęciach, których się w życiu podejmował, oraz o przeprowadzce z Warszawy do Chotomowa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Eustachy Rylski w Dwójce
Eustachy Rylski w DwójceFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Autor m.in. powieści "Warunek", "Na Grobli" i "Obok Julii", a także zbiorów opowiadań "Tylko chłód", "Wyspa" oraz "Szara lotka" przyznał, że o przyjemnościach wie całkiem sporo. - Jeżeli miałbym czegoś teraz nauczyć dzieci, to umiejętności cieszenia się drobnymi przyjemnościami - mówi bohater "Zapisków ze współczesności". - Dla mnie są to na przykład kontakty ze zwierzętami. Ale nie mogę powiedzieć, że spacer z psem czyni mnie szczęśliwym. Taki spacer po prostu sprawia mi przyjemność.

Eustachy Rylski wspominał także swoje dzieciństwo oraz pierwsze lektury, które ukształtowały jego literacką wrażliwość. Były wśród nich m.in. opowieści Janiny Porazińskiej oraz książki dla chłopców pisane w ZSRR. Pisarz opowiadał też o wyjątkowej niechęci do pewnego niemieckiego, kultowego już, twórcy literatury przygodowej.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Sieradzan

Data emisji: 9-13.11.2015

Godzina emisji: 11.45

 mc/kul

Czytaj także

Eustachy Rylski: starość jest łatwa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 09:11
- Łaski starości to np. to, że nie muszę się już sprawdzać ani jako mąż, ani jako kochanek, ani jako obywatel. Życie coraz mniej ode mnie wymaga - mówił w Dwójce Eustachy Rylski, który właśnie wydał swoją nową książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 14:30
– W młodości najsilniej odbierałem banalne rzeczy: kąpiel w rzece, leżenie na łące, słońce, powietrze, wysiłek – mówił pisarz, który skończył właśnie 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nicnierobienie jest twórcze? Wolny czas to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:01
- Nawet gdy mamy czas, zapełniamy go byle czym, by uniknąć tego, na co on powinien być naprawdę przeznaczony – mówił w Dwójce Wojciech Eichelberger.
rozwiń zwiń