Nicnierobienie jest twórcze? Wolny czas to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:01
- Nawet gdy mamy czas, zapełniamy go byle czym, by uniknąć tego, na co on powinien być naprawdę przeznaczony – mówił w Dwójce Wojciech Eichelberger.
Audio
  • Nicnierobienie jest twórcze? Wolny czas to wyzwanie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Według Wojciecha Eichelbergera (na zdj.) wolny czas rzadko jest wykorzystywany przez nas konstruktywnie
Według Wojciecha Eichelbergera (na zdj.) wolny czas rzadko jest wykorzystywany przez nas konstruktywnie Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Dziś mamy znacznie więcej czasu, niż mieli nasi przodkowie, a mimo to wydaje nam się, że jest odwrotnie. Wpadamy w pułapkę nowoczesnego myślenia, że każdy może być Einsteinem albo Stevem Jobsem - wystarczy tylko, że będziemy więcej pracować. Ale zapominając o wolnym czasie, zapominamy o tym, co być może najważniejsze.
- To czas, w którym celebrujemy swoją wolność i cieszymy się brakiem przymusu – przypominał prof. Robert Piłat istotę "wolnego czasu".  Możemy wówczas robić to, na co brakuje nam zazwyczaj czasu. A są to niejednokrotnie, jak podkreślał Wojciech Eichelberger, sprawy ważniejsze od wykonywanej pracy.
Właśnie: co należy robić z wolnym czasem? A może nicnierobienie jest strategią najlepszą? Wszak wolność zakładałaby brak listy zadań do wykonania. Skąd zatem gwałtowna (podszyta lękiem?) potrzeba zaplanowania "wolnego"?
***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Barbara Schabowska

Goście: Wojciech Eichelberger (psycholog, psychoterapeuta, pisarz), prof. Robert Piłat (filozof), Eustachy Rylski i Adam Wiedemann

Data emisji: 30.12.2014

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Czytaj także

Epoka upadku zaczyna się od rozpadu języka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:00
- W Europie mamy teraz poczucie, że język, którego używamy do opisu rzeczywistości, stał się niewystarczający - mówił w Dwójce filozof prof. Andrzej Leder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Było co najmniej kilku Sokratesów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:30
– Niezmiernie trudno powiedzieć, jaki był prawdziwy Sokrates. Jego wariantów mamy w historii dziejów sporo – mówił w Dwójce teolog i filolog dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń