Ukraińscy pisarze i poeci znaleźli schronienie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 13:00
- Pamiętam dramatyczny apel napisany przez prezesa lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w pierwszych dniach wojny, że u naszego kolegi, reportera piszącego między innymi o Ukrainie, w malutkim mieszkanku o powierzchni 40 m2 zjawiło się kilkadziesiąt osób szukających pomocy - mówiła w Dwójce Anna Nasiłowska, poetka, badaczka literatury, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Dom Literatury w Warszawie dla pisarzy i poetów z Ukrainy stał się bezpieczną przystanią
Dom Literatury w Warszawie dla pisarzy i poetów z Ukrainy stał się bezpieczną przystaniąFoto: EastNews/Adam Burakowski/REPORTER
  • 24 lutego mija druga rocznica inwazji Rosji na Ukrainę.
  • Z tej okazji przedstawiamy opowieści twórców i przedstawicieli różnych instytucji kultury z Polski niosących rozmaitą pomoc walczącym sąsiadom.
  • W "Zapiskach ze współczesności" Anna Nasiłowska, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, opowiedziała o pomocy niesionej ukraińskim literatom.

"Ludzie zdają sobie sprawę, że nie ma innej opcji, Ukraińcy muszą albo wywalczyć swoją wolność, albo zginąć jako naród" - mówił w ubiegłym roku na antenie Dwójki ukraiński poeta, eseista, publicysta Mykoła Riabczuk.

W drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na terytorium Ukrainy przygotowaliśmy opowieści twórców i przedstawicieli różnych instytucji kultury z Polski niosących rozmaitą pomoc walczącym sąsiadom.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Pierwsze dni wojny

Jak stwierdziła Anna Nasiłowska, pomoc skierowana do ukraińskich pisarzy i poetów, którzy pojawili się w Polsce wraz z falą uchodźców, została zorganizowana bardzo szybko.

- Pamiętam dramatyczny apel napisany przez prezesa lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w pierwszych dniach wojny, że u naszego kolegi, reportera piszącego między innymi o Ukrainie, w malutkim mieszkanku o powierzchni 40 m2 zjawiło się kilkadziesiąt osób szukających pomocy - opowiadała. - No i myśmy później zbierali pieniądze - dodała.

Anna Nasiłowska mówiła również o silnych więziach łączących ukraińskich twórców z Krakowem. - Ostatnio nasz kolega Piotr Lamprecht był między innymi w Kijowie i Irpieniu, wiem, że są wzajemne tłumaczenia.

Zobacz także:

Spotkania w Domu Literatury w Warszawie

W Warszawie był natomiast czas, gdy w Domu Literatury co tydzień lub dwa organizowane były spotkania literackie w języku ukraińskim. - Przychodziła na to ukraińska publiczność. Książka zbierająca te doświadczenia narodziła się nieco później, jest to wydana przez warszawski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich mała antologia poetek ukraińskich pt. "Nie zabrałam ze sobą radości".

- Autorki, które uczestniczyły w tym projekcie i które brały udział w spotkaniach w Domu Literatury w Warszawie, w dużej części wróciły już do siebie. Mogą mieszkać znowu w Irpieniu, Buczy, Kijowie. Dla nich jest to niesłychanie ważne, żeby nie opuszczać swojego kraju - mówiła prezeska SPP.

Wypowiedź Anny Nasiłowskiej przygotowała Dorota Gacek.

W cyklu "Solidarni z Ukrainą" słuchaliśmy również opowieści m.in. takich osób, jak:

  • Dorota Janiszewska-Jakubiak, historyczka sztuki, pełniąca funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" (aut. Dorota Gacek)
  • Anna Łazar, tłumaczka, literaturoznawczyni (aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek)
  • Olga Pasiecznik, śpiewaczka (aut. Beata Stylińska)
Posłuchaj
14:46 2024_02_19 12_45_49_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Anna Nasiłowska o pomocy dla ukraińskich pisarzy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:00 2024_02_20 12_44_37_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Dorota Janiszewska-Jakubiak o pomocy dla ukraińskiego środowiska konserwatorów zabytków (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:02 2024_02_21 12_44_57_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Anna Łazar o swych wizytach na Ukrainie oraz współpracy z ludźmi kultury w Uchańsku i Doniecku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:21 2024_02_22 12_44_18_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Radosław Wiśniewski o wieloletnim budowaniu relacji z Ukraińcami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:11 2024_02_23 12_44_37_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Olga Pasiecznik od ponad 30 lat mieszka w Polsce i włączyła się w pomoc walczącej Ukrainie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Data emisji: 19-23.02.2024

Godzina emisji: 12.45

mgc/mo/wmkor

Czytaj także

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.
rozwiń zwiń