Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 18:44
Po ubiegłorocznej napaści rosyjskiej na Ukrainę jedną z instytucji, która od razu przygarnęła pod swój dach poetki z zaatakowanego kraju, był Ośrodek Pogranicze w Sejnach. Ze spotkań z ludźmi narodziły się książki - 20 już wydanych, 10 kolejnych w przygotowaniu, dwujęzycznych niewielkich tomików poetyckich, opublikowanych jako  Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny".
Tomiki poetyckie wydane w serii Biblioteka Poezji Ukrainy
Tomiki poetyckie wydane w serii "Biblioteka Poezji Ukrainy"Foto: materiały prom.

Przy okazji spotkania promującego drugą serię książek z ukraińskimi poetami - znanymi już słuchaczom Dwójki z wierszy nadawanych codziennie na naszej antenie: Iją Kivą, Iryną Mularczuk, Darią Suzdałową i Olehem Kocarewem - rozmawiałam o tym, czym słowo poetyckie jest w dzisiejszej Ukrainie, a także jak się zmienia, zaś z Krzysztofem i Małgorzatą Czyżewskimi - o książkach, które stają się mostami, i wersach, które obok strachu i rozpaczy niosą siłę i nadzieję.

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

***

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Mija rok, odkąd Rosja pełnowymiarowo napadła na Ukrainę. Przez ten czas agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta.

Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosi kolejne ofiary i zniszczenia. 

Posłuchaj
31:27 2023_02_24 21_28_08_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 21.40

pg

Czytaj także

Alicja Rosé oddaje głos ukraińskim poetom

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:40
- Czuję, że w Polsce wyrosłam w cieniu historii i po raz pierwszy eskalacja wojny wypchnęła mnie do teraźniejszości. Po raz pierwszy nie żyję w historii, żyję w teraźniejszości. Zastanawiałam się, co mogę zrobić - mówiła w Dwójce Alicja Rosé, poetka, tłumaczka i ilustratorka, która w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hałyna Kruk: wojna i zbrodnia musi być nazwana

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 22:00
- Chciałabym, żeby ludzie zwrócili uwagę na to, że mamy do czynienia z wojną, a w niej trudno szukać materiału na poezję. W tym czasie dokumentalne opisanie rzeczywistości jest proste, poezja i proza nie dają gotowych odpowiedzi - mówiła w Dwójce Hałyna Kruk, ukraińska poetka, pisarka i tłumaczka.
rozwiń zwiń