"Chopin i jego Europa" - od Podhala po fiordy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 17:00
Niewolne od chopinowskich inspiracji dzieła Karola Szymanowskiego i Norwega Thomasa Tellefsena zabrzmią w piątek w Filharmonii Narodowej. Dwójka zaprasza na transmisję występu Orkiestry Symfonicznej z Trondheim, który zainauguruje 10. Międzynarodowy festiwal muzyczny "Chopin i jego Europa".
Norweskie krajobrazy fascynowały Witolda Lutosławskiego. Czy znalazło to odzwierciedlenie w jego muzyce?
Norweskie krajobrazy fascynowały Witolda Lutosławskiego. Czy znalazło to odzwierciedlenie w jego muzyce?Foto: Frédéric de Goldschmidt www.frederic.net (lic. CC, wikipedia)

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki>>>

Oczywiście norweskiemu zespołowi towarzyszyć będą znakomici, zwykle od lat związani z warszawskim festiwalem, soliści: Rosjanin Alexander Melnikov, szwedzki wirtuoz Peter Jablonski oraz Chorwat Dejan Lazić.

Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się także program inauguracji, podczas której usłyszymy między innymi - po raz pierwszy w Polsce - II Koncert fortepianowy Thomasa Tellefsena, norweskiego ucznia Chopina. Ów pianista i kompozytor był sławnym muzykiem w latach 50. i 60. XIX wieku. Jednak po śmierci został bardzo szybko zapomniany. Duży wpływ na twórczość norweskiego kompozytora wywarł Fryderyk Chopin. Thomas Tellefsen pobierał lekcje u polskiego pianisty po przybyciu do Paryża w roku 1842. O chopinowskich inspiracjach świadczy chociażby fakt, iż spośród jego 44 opusów - zwykle inspirowanych norweskim folklorem - aż 16 stanowią mazurki.

Okazję do bliższego przyjrzenia się relacji mistrz-uczeń stanowił będzie bez wątpienia piątkowy koncert, podczas którego II Koncert Tellefsena (w partii solowej Alexander Melnikov) zabrzmi w bezpośrednim sąsiedztwie Chopinowskiego Koncertu f-moll op. 21 (Dejan Lazić).

A w drugiej części wieczoru przeniesiemy się na - nie tak odległe - południe, by przyjrzeć się jak na przestrzeni XX stulecia inspirował polskich kompozytorów - a konkretnie: Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara - folklor Podhalański.

Na transmisję koncertu inauguracyjnego zapraszają w "Letnim festiwalu muzycznym" Małgorzata Pęcińska i Marcin Majchrowski.

Program:

Fryderyk Chopin II Koncert fortepianowy f-moll op. 21*

Thomas Tellefsen II Koncert fortepianowy f-moll op. 15**

Karol Szymanowski IV Symfonia "Koncertująca" op. 60***

Wojciech Kilar Krzesany

Wyk. Orkiestra Symfoniczna z Trondheim pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego; soliści: Dejan Lazić*, Alexander Melnikov,** Peter Jablonski*** - fortepiany

15 sierpnia (piątek), godz. 20.00-23.00, wprowadzenie o 19.00

mm

Czytaj także

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 14:00
17 dni, ponad 30 koncertów, 16 utworów Andrzeja Panufnika, Koncert a-moll Griega na oryginalnych instrumentach z epoki, znakomite zespoły, wybitni wykonawcy. Najciekawsze wydarzenia 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" transmitowane będą przez program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Dźwięki z Północy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 10:00
– W pomyśle na festiwal Skandynawia pojawiła się trochę przypadkiem, ale związki Fryderyka Chopina z tą częścią Europy wcale nie są małe, a na pewno bardzo interesujące – mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń