100. wydanie "Wolnego Słowa – Wolnej Europy"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:10
Audycja Andrzeja Mietkowskiego poświęcona historii Radia Wolna Europa pojawiło się we środę 20 listopada już po raz setny!
Audio
  • Stanisław Baliński, Józef Wittlin i Czesław Miłosz na antenie Radia Wolnej Europy (Wolne słowo - wolna Europa/Dwójka)
Jan Nowak-Jeziorański w Radiu Wolna Europa
Jan Nowak-Jeziorański w Radiu Wolna EuropaFoto: Paweł Kula/PAP

radio 1200.jpg
Słuchaj audycji "Wolne słowo - wolna Europa"

Pierwszy odcinek "Wolnego Słowa - Wolnej Europy" nieprzypadkowo nadaliśmy 3 maja. Dokładnie 3 maja 1952 roku ruszył bowiem pierwszy pełny program rozgłośni polskiej. Od tego momentu w kraju można było słuchać wolnego słowa spoza żelaznej kurtyny.

W pierwszej audycji cofnęliśmy się o 67 lat. Usłyszeliśmy m.in. nadaną wtedy melodię Mazurka 3 maja, przemówienie Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz moment symbolicznego przekazania anteny przez prezesa komitetu Wolnej Europy - admirała Harolda Millera.

W kolejnych audycjach pojawiały się ważne - dla polskiej historii najnowszej, polskiej kultury - postaci i wydarzenia >>>


Andrzej Mietkowski

Autorem programu jest wybitny dziennikarz, tłumacz, publicysta, działacz opozycji w czasach PRL, związany przez lata z rozgłośnią RWE – Andrzej Mietkowski (na zdj.).

***

Cykl "Wolne Słowo – Wolna Europa" na antenie Dwójki codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.00.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Nowakowski. Pisarz i gawędziarz w Wolnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:23
- Dziennikarz wyrobił sobie pozycję w Radiu Wolna Europa, zanim powstała jej polska rozgłośnia w Monachium – powiedział Lechosław Gawlikowski, wspominając słynnego pisarza i radiowca, który słynął z niezwykłej umiejętności opowiadania i improwizacji na antenie.
rozwiń zwiń