X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niewinny cynik. SB na tropie Edwarda Stachury

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:00
– Nie interesowała go polityka. Okazało się jednak, że legenda Stachury nie jest na rękę PRL – mówił Marian Buchowski, autor biograficznej książki "Buty Ikara".
Audio
  • Niewinny cynik. SB na tropie Edwarda Stachury (Dwukropek/Dwójka)
Buty Ikara to opowieść o drodze Stachury od narodzin we Francji w 1937 r., poprzez jego karierę literacką i podróże, po samobójczą śmierć w Warszawie w lipcu 1979 r.
"Buty Ikara" to opowieść o drodze Stachury od narodzin we Francji w 1937 r., poprzez jego karierę literacką i podróże, po samobójczą śmierć w Warszawie w lipcu 1979 r.Foto: PAP/CAF/Maciej Kłoś

Znawca życia i twórczości Edwarda Stachury zwrócił uwagę, że artysta nie wikłał się w publicystykę i nie podejmował walki z systemem. – Jednocześnie dość bezwzględnie wykorzystywał możliwości, które dawał tamten ustrój. Miał kilka stypendiów, niemal bez przerwy pisał podania o jakieś wsparcie finansowe. Uważał, że mu się to należy – dodał biograf.

Marian Buchowski przypomniał, że Adolf Rudnicki zestawiał Stachurę z Mironem Białoszewskim, nazywając ich "niewinnymi cynikami", którzy korzystali z pewnych przywilejów, ale nie czuli potrzeby rewanżowania się władzy. W pewnym momencie relacje pisarza z ustrojem PRL skomplikowały się. Z archiwów IPN wynika, że Stachurą zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa, stało się to jednak... sześć lat po jego śmierci.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzący: Dorota Gacek

Goście: Marian Buchowski (biograf Edwarda Stachury), prof. Krzysztof Rutkowski (znawca twórczości Edwarda Stachury, edytor wydania dzieł pisarza)
Data emisji:
4.12.2014
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2014-12-06 21:04 Zgłoś
Wszystkie utwory Stachury świadczą o jego wielkiej wrażliwości, szczególnie na biedę, niesprawiedliwość, ludzką krzywdę. Gdyby przyszło mu żyć w dzisiejszej Polsce, zabiłby się dużo wcześniej, a nie w wieku 42 lat (tylu lat dożył w PRL-u).

Czytaj także

Stachura, wieczny tułacz

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 13:00
- On miał w sobie coś takiego, że jak się weszło z nim do knajpy, to po chwili było wiadomo, że się ktoś do niego doczepi. Czy to przez uważność jego spojrzenia, czy też jeansowy strój. Nie wiem - mówił w Dwójce poeta Wacław Tkaczuk, przyjaciel autora "Siekierezady albo zimy leśnych ludzi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Stachura – żył tak, jak pisał

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 06:00
– Stachura daje świadectwo możliwości przekroczenia siebie samego, literatury, granic słowa, po to, żeby wskazać drogę czemuś innemu – charakteryzował poetę jego przyjaciel Krzysztof Rutkowski.
rozwiń zwiń