Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:00
– Właściwie nie było żadnej słownej komunikacji między nami. Różewicz szedł wyrzucić śmieci, a ja to fotografowałem – mówił Adam Hawałej o happeningu poety udokumentowanym w książce "Śmietnik".
Audio
  • Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik (Dwukropek/Dwójka)
Tadeusz Różewicz u celu swojej wyprawy. Fragment publikacji Śmietnik
Tadeusz Różewicz u celu swojej wyprawy. Fragment publikacji "Śmietnik"Foto: Adam Hawałej/materiały prasowe wydawnictwa Warstwy

"Poeta śmietników jest bliższy prawdy niż poeta chmur, śmietniki są pełne życia, niespodzianek" - pisał w jednym z wierszy Tadeusz Różewicz, który pewnego dnia w 1989 r. zadzwonił do fotoreportera Adama Hawałeja, prosząc go o wykonanie serii zdjęć podczas wyrzucania odpadków na przydomowy śmietnik we Wrocławiu. Właśnie te fotografie znalazły się w publikacji "Śmietnik".

Adam Hawałej opowiadał w Dwójce o tym wydarzeniu, skupiając się na wielu szczegółach (rękawiczki różnych kolorów, krzywo zapięty płaszcz, śmierdzący śmietnik, reakcje przechodniów). – To była totalna pantomima. Ani ja nic nie mówiłem, ani on. Dopiero potem, gdy usiadł na ławeczce, zaczęliśmy się do siebie uśmiechać i rozmawiać o pogodzie. Ale ani wtedy, ani potem - do końca jego życia - nie komentowaliśmy naszej akcji – wspominał fotograf.

Co więc znaczył happening Tadeusza Różewicza? O to pytaliśmy także historyka sztuki Witolda Kanickiego, historyka literatury prof. Andrzeja Skrendo oraz redaktora i pomysłodawcę "Śmietnika" Jarosława Borowca.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Adam Hawałej (fotograf, fotoreporter), Jarosław Borowiec (redaktor książki "Śmietnik"), prof. Andrzej Skrendo (historyk i teoretyk literatury), Witold Kanicki (historyk sztuki)

Data emisji: 9.10.2016

Godzina emisji: 22.00

mc/bch

Czytaj także

"Pułapka". Różewicza rozrachunki z Kafką

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 19:00
- W dramacie tym wybrzmiewa niepokój o człowieka w kontakcie z przedmiotem, ze światłem i z samotnością - mówił prof. Robert Cieślak. Premiera słuchowiska "Pułapka" wkrótce na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń