X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:00
– Właściwie nie było żadnej słownej komunikacji między nami. Różewicz szedł wyrzucić śmieci, a ja to fotografowałem – mówił Adam Hawałej o happeningu poety udokumentowanym w książce "Śmietnik".
Audio
  • Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik (Dwukropek/Dwójka)
Tadeusz Różewicz u celu swojej wyprawy. Fragment publikacji Śmietnik
Tadeusz Różewicz u celu swojej wyprawy. Fragment publikacji "Śmietnik"Foto: Adam Hawałej/materiały prasowe wydawnictwa Warstwy

"Poeta śmietników jest bliższy prawdy niż poeta chmur, śmietniki są pełne życia, niespodzianek" - pisał w jednym z wierszy Tadeusz Różewicz, który pewnego dnia w 1989 r. zadzwonił do fotoreportera Adama Hawałeja, prosząc go o wykonanie serii zdjęć podczas wyrzucania odpadków na przydomowy śmietnik we Wrocławiu. Właśnie te fotografie znalazły się w publikacji "Śmietnik".

Adam Hawałej opowiadał w Dwójce o tym wydarzeniu, skupiając się na wielu szczegółach (rękawiczki różnych kolorów, krzywo zapięty płaszcz, śmierdzący śmietnik, reakcje przechodniów). – To była totalna pantomima. Ani ja nic nie mówiłem, ani on. Dopiero potem, gdy usiadł na ławeczce, zaczęliśmy się do siebie uśmiechać i rozmawiać o pogodzie. Ale ani wtedy, ani potem - do końca jego życia - nie komentowaliśmy naszej akcji – wspominał fotograf.

Co więc znaczył happening Tadeusza Różewicza? O to pytaliśmy także historyka sztuki Witolda Kanickiego, historyka literatury prof. Andrzeja Skrendo oraz redaktora i pomysłodawcę "Śmietnika" Jarosława Borowca.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Adam Hawałej (fotograf, fotoreporter), Jarosław Borowiec (redaktor książki "Śmietnik"), prof. Andrzej Skrendo (historyk i teoretyk literatury), Witold Kanicki (historyk sztuki)

Data emisji: 9.10.2016

Godzina emisji: 22.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pułapka". Różewicza rozrachunki z Kafką

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 19:00
- W dramacie tym wybrzmiewa niepokój o człowieka w kontakcie z przedmiotem, ze światłem i z samotnością - mówił prof. Robert Cieślak. Premiera słuchowiska "Pułapka" wkrótce na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń