Ryszard Kapuściński. Zmysłowa poezja reportażu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 15:00
– Kiedy czytam Kapuścińskiego, wciąż widzę w jego twórczości poetę – mówiła dziennikarka Bożena Dudko o reportażyście, którego wspominaliśmy w 10. rocznicę śmierci.
Audio
  • Ryszard Kapuściński. Zmysłowa poezja reportażu (Dwukropek/Dwójka)
Ryszard Kapuściński w 1970 r. w Warszawie
Ryszard Kapuściński w 1970 r. w WarszawieFoto: PAP/Maciej Billewicz

– Nieprzypadkowo pierwszą wystawę związaną z Kapuścińskim, jaką organizowaliśmy 10 lat temu na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie, zatytułowaliśmy "Poeta reportażu". Kapuściński początkowo chciał być poetą, zaczynał od poezji, i zdolność do syntezy, do widzenia szczegółu, przez który można pokazać całe procesy, jest widoczna w jego twórczości – powiedziała Bożena Dudko.

W Dwójce rozmawialiśmy nie tylko o wierszach Ryszarda Kapuścińskiego (których burzliwe dzieje mogłyby dostarczyć materiału na osobny reportaż), lecz także o pragnieniu przekraczania granic, które legło u podstaw twórczości pisarza, o jego patrzeniu na szczegóły i zmysłowych opisach, które na zawsze zapadają w pamięć - jak obraz drewnianych skrzyni w książce "Jeszcze dzień życia".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Bożena Dudko (dziennikarka, redaktorka, współpracowniczka Ryszarda Kapuścińskiego w ostatnich latach jego życia), Krystyna Dąbrowska (poetka i tłumaczka), Wojciech Górecki (reportażysta, dyplomata, pracownik Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 21.00

mc/jp

Czytaj także

Kapuściński poeta. "Bez tego nie byłoby reportaży"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 10:00
- Lubię te wiersze, są bardzo dobre, to delikatna, współczująca liryka. Uważam, że wciąż są niedoceniane - mówił Jarosław Mikołajewski o tej mniej znanej dziedzinie twórczości znakomitego reportażysty.
rozwiń zwiń