Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
Audio
  • Wspomnienie o Zofii Hertz (Dwójka/Strefa literatury)
Zofia i Zygmunt Hertzowie, w pierwszej siedzibie Instytutu Literackiego na Korneju (avenue Corneille), 1953 rok
Zofia i Zygmunt Hertzowie, w pierwszej siedzibie Instytutu Literackiego na Korneju (avenue Corneille), 1953 rokFoto: archiwum rodzinne Anny Olszewskiej

Zofia Hertz, współzałożycielka Instytutu Literackiego i prawa ręka Jerzego Giedroycia, przewija się we wspomnieniach wszystkich, którzy związani byli z "Kulturą". Współpracownicy i przyjaciele domu wiedzieli, jak wiele zawdzięcza jej tytanicznej pracy to pismo.

Z okazji 15. rocznicy śmierci Zofii Hertz przypomnieliśmy tę postać, bez zaangażowania której nie byłoby "Kultury", jaką znamy.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Anna Sieradzan

Goście: Jarosław Abramow, Krystyna Kisielewska-Sławińska (bywalcy Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte), Jacek Krawczyk (wieloletni pracownik Instytutu Literackiego, bibliotekarz i archiwista, redaktor kwartalnika "Zeszyty Historyczne"), Joanna Podolska (dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi), Anna Olszewska (kuzynka Zygmunta Hertza)

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 20.00

mg/bch

Czytaj także

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
rozwiń zwiń