X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agi Miszol. Spotkanie z laureatką nagrody im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 19:07
- Jako poetka mieszkająca w Izraelu nie mogę milczeć w obliczu niekiedy dramatycznych wydarzeń. Rzeczywistość przenika do moich wierszy nawet, jeśli chcę się przed nią chronić. Z drugiej zaś strony nie chce się o takich wydarzeniach politycznych czy wojennych pisać - mówiła w Dwójce  jedna z najciekawszych izraelskich poetek i pisarek.
Audio
  • Agi Miszol. Spotkanie z laureatką nagrody im. Herberta (Dwukropek/Dwójka)
Agi Miszol i Andrzej Franaszek
Agi Miszol i Andrzej FranaszekFoto: PR

Masz dopiero dwadzieścia lat / i twoje pierwsze dziecko jest bombą. / Pod szeroką ciążową sukienką / nosisz materiał wybuchowy z ostrymi kawałkami metalu / i przechodzisz przez targ, tykając między ludźmi... to słowa wiersza "Samobójczyni Andalib Takatka", poświęconego młodej Palestynce, która w 2002 roku dokonała samobójczego zamachu w jerozolimskiej piekarni. "To wiersz przekraczający podziały polityczne, budujący wbrew wszystkiemu możliwość empatii" – czytamy w nocie poświęconej laureatce tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Agnes Fried, czyli późniejsza Agi Miszol, urodziła się 20 października 1947 roku w miejscowości Cehu Silvaniei (węg. Szilágycseh) w Transylwanii. Jej rodzice byli węgierskojęzycznymi Żydami. Podczas wojny jej matka została zesłana do Auschwitz, ojciec zaś do obozu pracy. Obojgu udało się przeżyć. Poetak jest laureatką wielu nagród, w tym Newman Prize za dorobek życia (USA, 2018), Nagrody Lerici Pea (Włochy, 2014) czy Nagrody im. Yehudy Amichaja (Izrael, 2002).

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agi Miszol o tym, jak poezja mierzy się z wojną i nienawiścią, ale też jak przemawia w niej kobieca cielesność.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 21.30

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edgar Allan Poe. Poeta, który zaraził mrokiem nowe pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 20:05
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o źródłach fascynacji śmiercią w twórczości legendarnego amerykańskiego autora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Lipska: każda nagroda jest formą znieczulenia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:47
- Gdy się długo pracuje, to człowieka nachodzą wątpliwości, czy to, co robię, ma sens. Nagroda jest momentem chwilowego uspokojenia - mówiła w Dwójce poetka, która jest tegoroczną laureatką nagrody za całokształt twórczości na 4. Międzynarodowym Festiwalu "Silesius".
rozwiń zwiń