Literatura i śmierć, czyli jak rozmawiać ze zmarłymi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 14:24
– Śmierć jest w literaturze opisywana czasem mistycznie, jak w wierszu Norwida "Na zgon śp. Józefa Z.", a czasem radośnie, jak w utworze Zbigniewa Jankowskiego "Narodziny drugie"– mówił o. Jacek Salij.
Audio
  • Literatura i śmierć, czyli jak rozmawiać ze zmarłymi (Dwukropek/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/CC0 Public Domain

W "Dwukropku" czytaliśmy także inne teksty, które mniej lub bardziej wprost odnoszą się do relacji żywych i zmarłych. Pisał o nich m.in. Zbigniew Herbert: "tak to troszczą się o nas / nasi umarli / napominają przez sen [...] stukają palcem w okno / a my im z wdzięczności wielkiej wymyślamy nieśmiertelność / zaciszną jak norka myszy".

Z o. Jackiem Salijem i Angeliką Kuźniak rozmawialiśmy jednak nie tylko o literackim przerzucaniu kładki między życiem a śmiercią. Duchowny tłumaczył, co o obcowaniu zmarłych i samej śmierci mówi teologia, reportażystka zaś opowiadała o ludowych obyczajach związanych z przygotowaniem ciała do pogrzebu i samym pochówkiem. Wiele z nich opisała w przygotowywanej właśnie książce "Soroczka".

Goście Dwójki wspominali także własne i zasłyszane historie o bliskich zmarłych, którzy z jakichś powodów powracali i składali żywym wizyty.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: o. Jacek Salij (dominikanin), Angelika Kuźniak (reportażystka)

Data emisji: 30.10.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Czas pożegnań, czas wspominania

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 22:00
Dwójka zaprasza do wysłuchania wspomnień o ludziach kultury, którzy odeszli w ostatnich dwunastu miesiącach.
rozwiń zwiń