Jak kino zdobywało Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 11:35
Dramatyczne konflikty, wyraźne podziały na dobrych i złych, walki z Indianami... W "Akademii kina" porozmawiamy o westernie.
John Wayne i Gail Russell w westernie Anioł i złoczyńca z 1947 r.
John Wayne i Gail Russell w westernie "Anioł i złoczyńca" z 1947 r. Foto: Insomnia Cured Here/flickr/CC BY-SA 2.0

Trudno o bardziej skonwencjonalizowany gatunek filmowy niż western. Nie jest on jednak wynalazkiem kina. Wywodzi sie z popularnej kultury amerykańskiej, legendy Dzikiego Zachodu spisanej w XIX-wiecznych powieściach, ukazanej w komiksach, relacjach dziennikarskich o wydarzeniach stosunkowo świeżej daty.

Jednym z takich prawdziwych bohaterów legendy o Dzikim Zachodzie był tytułowy bohater filmu Roberta Altmana "Buffalo Bill i Indianie" - pułkownik William Cody. Jego niezrównane popisy jeździeckie utrwaliły już pierwsze krótkie filmowe dokumenty.

Westerny tworzyli wybitni twórcy kina, tacy jak m.in. David Wark Griffith, Fritz Lang, King Vidor, John Ford czy Sam Peckinpah. W Dwójce filmoznawca prof. Marek Hendrykowski opowie o historii westernu, jego gatunkowych cechach, a także o jego ewolucji  (m.in. o spaghetti westernach) i najwybitniejszych twórcach.

***

Na "Akademię kina" w piątek (3.06) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Anna Fuksiewicz.

mc/pj

Czytaj także

Neorealizm włoski i jego wpływ na światowe kino

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 16:00
W Akademii Kina profesor Marek Hendrykowski przypomniał jedno z najciekawszych zjawisk w historii światowego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubimy się bać, czyli dreszcze w kinowym fotelu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 15:16
Tym razem w "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski opowiadał o filmowych dreszczowcach i miejscu jakie zajmują w historii kina.
rozwiń zwiń