Czeska Nowa Fala. Realizm i groteska

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 16:00
- Przez Czechosłowacką Nową Falę przepływa pewien rodzaj sceptycyzmu i tragizmu wymieszanego z komicznością ludzkiego życia - opowiadał w Dwójce prof. Marek Hendrykowski przy okazji rozmowy o bogactwie czeskiego kina lat 60.
Audio
  • O czeskiej szkole filmowej opowiada prof. Marek Hendrykowski (Akademia filmowa/Dwójka)
Kadr z filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem
Kadr z filmu "Pociągi pod specjalnym nadzorem"Foto: PAP

Patos i groteska, humor i dramat - te skrajności czechosłowaccy reżyserzy potrafili łączyć w sposób mistrzowski. Swoje filmy opierali często na literaturze i twórczości takich m.in. pisarzy jak Hrabal czy Kundera. Obrazy z tego nurtu zdobyły wiele nagród, w tym Oskary za "Pociągi pod specjalnym nadzorem" oraz "Sklep przy głównej ulicy".

Charakterystyczny wyróżnik czechosłowackiej estetyki filmowej stanowi przede wszystkim poszukiwanie obszarów alternatywnych w stosunku do ówczesnej polityki. - W inteligencji czeskiej zostaje uruchomiony bardzo istotny nurt alienacyjnej refleksji i tęsknoty za życiem innym niż to, które istnieje - opowiadał w dwójce prof. Marek Hendrykowski

Według filmoznawcy genialny pod tym względem jest , który robiąc swoje animowane baśnie był wstanie stworzyć antysystemowe dzieło. Jego "Wymiar dialogu" jest o tym, jak blokuje się jakąkolwiek możliwość autentycznej rozmowy. Jednocześnie mamy do czynienia z powiastką filozoficzną i paszkwilem. 

Czy istnieje jeden styl czeskiej nowej fali? Co o fimografii południowych sasiadów sądziła Polska Szkoła Filmowa? Czy "Sklep przy głównej ulicy" można traktować jako parabolę ludzkiego losu?

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 29.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/bch


Czytaj także

Menzel: pochwał Hrabala nie brałem na serio

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 18:30
- Mamy takie powiedzenie, że kiedy się szczęście się zmęczy, to usiądzie nawet na ośle. I to jest właśnie mój przypadek - opowiadał w Dwójce kultowy czeski reżyser.
rozwiń zwiń