Amerykańskie kino kontestacji

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 16:00
W "Akademii kina" z prof. Markiem Hendrykowskim rozmawialiśmy o takich głośnych filmach, jak "Taksówkarz" Martina Scorsese czy "Łowca jeleni" Michaela Cimino.
Audio
  • Amerykańskie kino kontestacji (Akademia kina/Dwójka)
Robert De Niro w Taksówkarzu (Taxi Driver), 1976 r.
Robert De Niro w "Taksówkarzu" ("Taxi Driver"), 1976 r. Foto: PAP/Photoshot/Columbia Pictures

Kino amerykańskie lat 60. i 70. XX w. obfitowało w całą plejadę nazwisk wybitnych twórców. W kontrze do hollywoodzkich widowisk kina spod znaku "Kleopatry" powstawały filmy ukazujące mniej chwalebną stronę życia w Ameryce: "Nocny kowboj", "Ulice nędzy" czy "Taksówkarz".

Sukcesy kasowe takich filmów, jak m.in. "Swobodny jeździec", zmusiły producentów do wzięcia pod uwagę nowej młodej widowni (także kobiet i Afroamerykanów), podjęcia nowych tematów (np. życie na głębokiej amerykańskiej prowincji w "Ostatnim seansie filmowym") czy postwojenna trauma weteranów wojny ("Taksówkarz", "Łowca jeleni").

W Dwójce opowiadaliśmy o amerykańskim kinie kontestacji, o takich aktorach, jak Robert de Niro, Jack Nicholson, Al Pacino, Harvey Keitel czy Dustin Hoffman.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Czytaj także

Czeska Nowa Fala. Realizm i groteska

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 16:00
- Przez Czechosłowacką Nową Falę przepływa pewien rodzaj sceptycyzmu i tragizmu wymieszanego z komicznością ludzkiego życia - opowiadał w Dwójce prof. Marek Hendrykowski przy okazji rozmowy o bogactwie czeskiego kina lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd smutni ludzie we francuskich filmach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:18
"Ludzie za mgłą", "Brzask", "Hotel du Nord" - to właśnie te głośne filmy Marcela Carnégo zwróciły uwagę na nurt francuskiego kina lat 30. XX wieku zwany "realizmem poetyckim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń