Barykady Majdanu oczami ukraińskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 10:00
- Moja ulubiona barykada nie miała żadnego znaczenia, była eteryczna, ze śniegu, łatwa do zdobycia - mówił Leś Belej w reportażu Bartłomieja Majzela.
Audio
  • "Kiedy język idzie na wojnę" - reportaż Bartłomieja Majzela z udziałem Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara i Leśa Beleja (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Barykada na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku.
Barykada na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku.Foto: PAP

Bohaterami reportażu "Kiedy język idzie na wojnę", nagranego we wrzesniu 2014 roku, są trzej ukraińscy pisarze: Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar i Leś Belej. Aktywnie uczestniczyli oni w ukraińskiej rewolucji i byli obecni na Majdanie.

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Audycja opowiada o tamtych dniach z ich perspektywy, lecz także o znaczeniu literatów dla tamtych wydarzeń. Andruchowycz, niekwestionowana postać ukraińskiej, ale także europejskiej literatury, był podczas wydarzeń na Majdanie mocno słyszanym głosem Ukrainy w Europie - pisał apele, artykuły, relacje do wielu opiniotwórczych europejskich mediów. Bondar to także świetny prozaik i poeta, obecny również w polskim języku - podczas Majdanu występował z różnymi artystycznymi projektami dla protestujących. No i Leś Belej, najbardziej zagubiony, nieśmiały, przerażony światem - poeta, eseista, krytyk, współautor - wraz z Łukaszem Saturczakiem - książki o stosunkach polsko-ukraińskich, która ukazała się w tym roku.

Ukrytym bohaterem reportażu jest także język. Ten literacki, często czuły, delikatny, metaforyczny, który w zetknięciu w jezykiem rewolucji radykalizuje się, lecz w obliczu zderzenia z językiem totalitarnym okazuje się jedyną drogą dla toczenia ważnych i istotnych dla całego społeczeństwa narracji. Bo kiedy pisarz idzie na wojnę, na wojnę idzie także jego język...
Autor: Bartłomiej Majzel

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"
Data emisji: 4.11.2014
Godzina emisji: 21.30

bch

Zobacz więcej na temat: poezja reportaż Ukraina
Czytaj także

Bohdan Zadura – wiersze dla przyjaciół Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:00
– "Jestem, żyję, fajnie, że o mnie myślisz"- odpowiadano na mój wiersz. Okazało się, że ta poezja może być środkiem najbardziej ludzkiego porozumiewania się – mówił w Dwójce Bohdan Zadura, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hrydorija Skoworody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język białoruski - stygmat wroga Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 16:00
- Podczas demonstracji milicja łapie ludzi mówiących po białorusku. Dla Łukaszenki to język opozycji - mówił w Dwójce pisarz-opozycjonista Ławon Barszczeuski.
rozwiń zwiń