"Porządek czasu", czyli filozofia i rozkłady jazdy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 22:00
- W naszych rozmowach nic nie jest tak częste i pospolite jak mówienie o czasie - zauważa prof. Zbigniew Mikołejko. Czym jednak jest czas?
Audio
  • "Porządek czasu", czyli filozofia i rozkłady jazdy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Przedmiotem tej książki nie jest idea czasu. Jest nim sam czas [...] rozpatrywany w perspektywie encyklopedycznej - pisze Krzysztof Pomian w swoim Porządku czasu
"Przedmiotem tej książki nie jest idea czasu. Jest nim sam czas [...] rozpatrywany w perspektywie encyklopedycznej" - pisze Krzysztof Pomian w swoim "Porządku czasu"Foto: Glow Images/East News

foto:
foto: materiały promocyjne

"Porządek czasu" Krzysztofa Pomiana to książka, która w 1984 roku została wydana w języku francuskim. Dzisiaj, po trzydziestu latach od swojej premiery, trafia w ręce polskiego czytelnika.

Na pytanie, o czym dokładnie jest książka Pomiana i czym jest czas, próbuje odpowiedzieć prof. Zbigniew Mikołejko. – Istnieje wiele czasów. To jest podstawowe przesłanie tej książki. I ono wydaje się trochę sprzeczne z tytułem "Porządek czasu". Mam wrażenie, że Krzysztof Pomian zastawia na nas pułapkę, bo oczekujemy, że on wszystko uporządkuje, a on, owszem, porządkuje, ale wprowadza też tak straszliwą wielość, tak ogromny pluralizm widzeń, że jest to nie do opanowania – stwierdza profesor.

Krzysztof Pomian pisze o czasie, patrząc z wielu różnych perspektyw. W jego książce znajdziemy nawiązania do "Krytyki czystego rozumu", jak również rozważania dotyczące wytwarzania zegarków i kolejowych rozkładów jazdy.

***

Nazwa audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Zbigniew Mikołejko

Data emisji: 4.12.2014

Godzina emisji: 21.30

iwo,materiały promocyjne/mm

Czytaj także

Uciekający Bóg znajduje schronienie w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 08:00
To jedna z wielu niezwykłych myśli, jakie odnaleźć można w "Homiliach na ewangelie dzieciństwa". O książce Ryszarda Przybylskiego z prof. Zbigniewem Mikołejko rozmawiała Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technokultura – czy komputery rządzą sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:15
W "Rozmowach po zmroku" zastanowimy się, jak technologie, która usprawniają nasze życia, zmieniają nasz sposób myślenia i przeżywania sztuki. Jakie relacje łączą nas ze światem sztucznej inteligencji i jakie miejsce odgrywają wciąż ludzkie zdolności twórcze, wyobraźnia i pomysłowość.
rozwiń zwiń