REKLAMA

Korboński. Mecenas Polski na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 15:05
- Z łatwością nawiązywał kontakty za granicą. Był człowiekiem wiarygodnym dla Stanów Zjednoczonych - mówiła o legendarnym działaczu ruchu ludowego dr Małgorzata Ptasińska.
Audio
  • Dr Małgorzata Ptasińska o Stefanie Korbońskim. Rozmawia Bartosz Panek (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wystawa Stefan Korboński 1901-1989 otwarta w 2012 roku z okazji złożenia szczątków Zofii i Stefana Korbońskich w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności
Wystawa "Stefan Korboński 1901-1989" otwarta w 2012 roku z okazji złożenia szczątków Zofii i Stefana Korbońskich w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Foto: PAP/Tomasz Gzell

Stefan Korboński w historii Polski zapisał się jako znakomity prawnik i polityk związany z PSL oraz jako jeden z filarów państwa podziemnego. Przekazywał na Zachód kluczowe informacje o zagładzie Żydów, tragedii dzieci Zamojszczyzny i grobach katyńskich.

Z powodzeniem służył Polsce na emigracji - po roku 1947, kiedy to uciekł z kraju, w którym nasilały się komunistyczne represje wobec członków opozycji.

Co sprawiło, że władze PRL na dziesięciolecia objęły Stefana Korbońskiego nie tylko zakazem powrotu do Polski, ale też zabroniły wymieniania jego nazwiska w środkach masowego przekazu?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Patroni naszych ulic") 

Prowadzenie: Bartosz Panek

Gość: dr Małgorzata Ptasińska (historyk UW)

Data emisji: 2.04.2015

Godzina emisji: 22.00

bch/jp

Czytaj także

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał Świerczewski. Sfałszowany bohater

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 22:00
W PRL mówiono, że był żołnierzem, co kulom się nie kłaniał. Za zasługi w II wojnie światowej trafił na banknot o nominale 50 zł – po lekkim retuszu biografii…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męczennik czekający na III wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 18:15
- Umierał świadomie za Polskę i za całą cywilizację chrześcijańską, którą komunizm chciał obrócić w pył - mówił o żołnierzu AK płk. Łukaszu Cieplińskim historyk IPN Mirosław Surdej.
rozwiń zwiń