Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 21:00
– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler opowiada o działalności politycznej Edwarda Gierka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Prezydent USA Jimmy Carter podczas spotkania z Edwardem Gierkiem w 1977 r.
Prezydent USA Jimmy Carter podczas spotkania z Edwardem Gierkiem w 1977 r.Foto: Wikimedia/CC

Przed powrotem do Polski w 1948 r. Edward Gierek większość życia spędził we Francji i Belgii. Na Zachodzie poznał styl polityki zupełnie inny od uprawianego w PRL. – Jego dużym atutem było to, że wyczuwał, co ludzie chcą usłyszeć – powiedział prof. Jerzy Eisler, zaznaczając, że mimo kreowanego wizerunku polityk - jak każdy I sekretarz KC PZPR - był dyktatorem.

Na czele partii stanął po krwawych wydarzeniach 1970 r. – Zasadą naszej polityki stało się: "nigdy więcej przelewu bratniej krwi" – mówił Gierek w nagraniu archiwalnym z 1989 r. Prof. Jerzy Eisler zwrócił jednak uwagę, że polityk dawał niekiedy wyraz przeciwnym poglądom.

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku (cykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Jerzy Eisler (historyk, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, autor książki "Siedmiu wspaniałych" poświęconej I sekretarzom KC PZPR)

Data emisji: 10.06.2015

Godzina emisji: 21.30

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

mc/mm

Czytaj także

Generał Świerczewski. Sfałszowany bohater

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 22:00
W PRL mówiono, że był żołnierzem, co kulom się nie kłaniał. Za zasługi w II wojnie światowej trafił na banknot o nominale 50 zł – po lekkim retuszu biografii…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berling. Stalinowskie narzędzie z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 13:00
– Stał się człowiekiem Stalina, bo myślał, że będzie realizował własną karierę u boku "czerwonego władcy" – mówił o Zygmuncie Berlingu dr Maciej Korkuć z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żymierski. Żołnierz, złodziej, szpieg, marszałek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 13:00
– Moim zdaniem Michał Żymierski był człowiekiem, który nie kierował się motywacjami ideowymi. Korzystał po prostu z okazji – mówił dr Piotr Gontarczyk z IPN.
rozwiń zwiń