Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
Audio
  • Krzysztof Wodiczko i sztuka do "rozbrajania pamięci" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki książki Obalanie wojen Krzysztofa Wodiczki
Fragment okładki książki "Obalanie wojen" Krzysztofa WodiczkiFoto: MOCAK/mat. prasowe

– Myślimy o naszej historii i kulturze w kategoriach tego, co było w czasie wojny, i tego, co było między wojnami. W tych relacjach sprawdzamy naszą tożsamość, a moglibyśmy określać się w inny sposób – powiedział artysta. – Jednym z procesów rozbrajania kultury jest pokazanie dobrych przykładów zwycięstw, które polegały na tym, że wojna nie wybuchła – stwierdził.

Jednym z pomysłów Krzysztofa Wodiczki na "rozbrojenie pamięci" jest Światowy Instytut Obalenia Wojen, który zakłada spektakularną akcję w Paryżu. Niedawno artysta stworzył także prototyp "Hełmu weterana". W Dwójce słuchaliśmy weteranów wojen w Iraku, którzy testowali to urządzenie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Krzysztof Wodiczko (artysta wizualny i teoretyk sztuki), Janusz Raczy (żołnierz ranny na misji w Iraku, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju), Łukasz Wojciechowski (jeden z pierwszych żołnierzy rannych w Iraku)

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 22.30

mc/mm

Czytaj także

Jak Miroslav Šašek narysował Londyn

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 10:00
Osiemnaście książek Šaška to nie tylko piękne przewodniki po słynnych miastach. To również próba oddania na rysunku ducha Rzymu, Londynu czy Paryża.
rozwiń zwiń