Pałac Kultury, czyli solidna konstrukcja amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Architektoniczna kuriozalność Pałacu wynika z jego anachroniczności, bo nawiązuje on do moskiewskich drapaczy chmur, które stanowiły próbę przegonienia nowojorskiej architektury wysokościowej z przełomu wieków - mówił historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski.
Audio
  • Rozmowa z autorami nowych książek o Pałacu Kultury i Nauki (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Warszawa, 22.07.1955. Uroczyste otwarcie Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. W tym roku obchodzimy 60. rocznicę tego wydarzenia
Warszawa, 22.07.1955. Uroczyste otwarcie Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. W tym roku obchodzimy 60. rocznicę tego wydarzeniaFoto: PAP/Jerzy Baranowski

- To skopiowana nowoczesna stalowa konstrukcja amerykańska wypełniona materiałem ceramicznym. Dodatkowo Pałac Kultury i Nauki trzeba było dostosować do wymogów architektury socrealistycznej, co znalazło wyraz w detalach i wykończeniach - mówił o paradoksach pierwszego polskiego drapacza chmur autor książki "Pałac w Warszawie". W ten sposób w 1955 roku w centrum morza powojennych ruin pojawił się monumentalny biały budynek otoczony ogromnym Placem Defilad.  - Otrzymaliśmy w samym centrum miasta ogromną przestrzeń, która jednocześnie nie stanowiła centrum miasta - komentował prof. Baraniewski.

Szybko podjęto - nieskuteczne - próby poradzenia sobie z tym paradoksem. W ciągu jednej nocy na Placu Defilad pojawił się między innymi całkiem dojrzały... "lasek katyński".

Przemysław Bluszcz czyta na antenie Dwójki książkę Beaty Chomątowskiej "Pałac Kultury. Biografia intymna">>>

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Goście: Beata Chomątowska (autorka książki "Pałac. Biografia intymna"), prof. Waldemar Baraniewski (autor książki "Pałac w Warszawie"), Magdalena Budzińska (współredaktorką książki "Jako dowód i wyraz przyjaźni" z reportażami na temat Pałacu Kultury i Nauki)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/bch

Czytaj także

Kocie piętro w Pałacu Kultury i Nauki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 10:00
- Koty żyją na najniższym piętrze budynku, kiedyś było ich około 60 sztuk - mówiła w Jedynce Beata Chomątowska autorka książki "Pałac. Biografia intymna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bluszcz intymnie o Pałacu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 13:00
Znakomity aktor czyta na antenie Dwójki niezwykłą książkę Beaty Chomątowskiej "Pałac. Biografia intymna".
rozwiń zwiń