"Chłopi szukali na dworach nowinek technicznych"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 11:00
- Na ziemiaństwie wzorowali się przede wszystkim chłopi, podpatrywali ich modę, zwyczaje kulturowe - mówili goście Dwójki w "Spotkaniach po zmroku".
Audio
  • O polskim ziemiaństwie opowiadali: Marcin Chorązki, Marcin Schirmer, Paweł Esse (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Dwór w Łososinie Górnej
Dwór w Łososinie GórnejFoto: wikimedia, domena publiczna

Jak opowiadali goście audycji, reformy napoleońskie, a wcześniej reformy uwłaszczenia chłopów w zaborze pruskim, doprowadziły do otwarcia rynku gospodarczego, a tym samym nastąpiła rywalizacja stanów niższych: mieszczaństwa i chłopów z polską szlachtą. Właśnie ta rywalizacja wpłynęła na pozytywny rozwój ziemiaństwa.

Od samego początku dwór był punktem odniesienia dla pozostałych warstw społecznych. - Szczególnie chłopi czerpali z niego inspirację. Próbowali ubierać się i wzorować na tym, co szlachta proponowała. Wypatrywali też nowinek technicznych związanych z ich pracą -opowiadał Marcin Chorązki. 

Historyk zaznaczył, że tam gdzie dwór wprowadził intensywną produkcję buraka cukrowego, śledząc dokumenty można zauważyć, jak wielu chłopów stara się wprowadzić podobną produkcję, po to, żeby podnieść poziom swojego życia i gospodarstwa.

W audycji rozmawialiśmy też, w jaki sposób przywracać pamięć o ziemianach. Na ile istnieją oni w świadomości zbiorowej Polaków? Co znaczy dzisiaj głos historycznej elity?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Rozmawiał: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Marcin Chorązki (historyk), Marcin Schirmer (historyk), Paweł Esse (właściciel dworu Somianka)

Data emisji: 26.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/bch


Czytaj także

Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 16:44
Rzeczpospolita kilkakrotnie w swoich dziejach była potężnym imperium. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o polskich drogach do wielkości.
rozwiń zwiń