Ciemniejsza strona biografii Krystyny Siesickiej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 11:00
Krystyna Siesicka to autorka książek dla młodzieży, znana przede wszystkim z debiutanckiej "Zapałki na zakręcie". Zdaniem Joanny Siedleckiej cieniem na karierze pisarki kładzie się jednak jej przeszłość.
Audio
  • Ciemniejsza strona biografii Krystyny Siesickiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Krystyna Siesicka wydała ponad 40 książek (zdjęcie ilustracyjne)
Krystyna Siesicka wydała ponad 40 książek (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Merra Mare/Flickr/CC BY 2.0

Joanna Siedlecka w 2010 roku oskarżyła pisarkę na łamach "Rzeczpospolitej" o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa między 1974 a 1989 rokiem. Powoływała się na materiały zachowane w Instytucie Pamięci Narodowej i stawiała pytanie o to, do jakiego stopnia kariera Krystyny Siesickiej była możliwa dzięki współpracy z bezpieką.

Czy rzeczywiście jej popularność była tym uwarunkowana, skoro w 1974 roku miała już na koncie kilkanaście publikacji i, jak się zdaje, ugruntowaną pozycję zawodową? Dlaczego zdecydowała się na współpracę? Czy ogólnikowe i powierzchowne raporty - na które skarżyli się oficerowie prowadzący - mogły zaszkodzić komuś z jej otoczenia?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Biografie odtajnione")

Przygotował: Paweł Siwek

Gość: Joanna Siedlecka (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 22.30

mz/mc


Czytaj także

Jak wyglądała współpraca Marka Piwowskiego z SB?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 23:00
Dla wielu jest reżyserem kultowego "Rejsu", w którym genialnie ukazał groteskową rzeczywistość PRL. Ale cieniem na jego twórczości położyła się sprawa, która wyszła na jaw 4 marca 2007 r.
rozwiń zwiń