Małaczewski. Zapomniana gwiazda międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 16:00
– Jego tragicznie przerwaną biografię porównywano niekiedy do późniejszych biografii pokolenia Kolumbów – mówił o Eugeniuszu Małaczewskim literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski.
Audio
  • Eugeniusz Małaczewski. Zapomniana gwiazda międzywojnia (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Eugeniusz Małaczewski, prozaik, poeta i żołnierz, rówieśnik Skamandrytów, zmarł na gruźlicę w 1922 r. Miał wtedy zaledwie 25 lat. Rok wcześniej wydał dzieło, które stało się literacką legendą międzywojnia. Tom opowiadań "Koń na wzgórzu" był jedną z najpopularniejszych książek tamtego czasu - do 1939 r. ukazało się pięć wydań.

Potem przez wiele lat Małaczewski był autorem całkowicie zakazanym. – Książkę tę wycofywano z bibliotek już podczas niemieckiej okupacji, a potem w PRL – powiedział prof. Maciej Urbanowski, który opowiadał w Dwójce o tym "jednym z pierwszych dzieł o polskiej niepodległości", o uznaniu, jakim obdarzali go polscy inteligenci, i wreszcie o tragicznym życiorysie twórcy, o którym Kornel Makuszyński napisał "ten pisarz wspaniały i obłąkany Polską żołnierz".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Wyspa skarbów")

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 19.30

mc/jp

Czytaj także

Andrzej Bobkowski na wyspie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 20:00
O "Szkicach piórkiem" - słynnych, znakomitych dziennikach Bobkowskiego - opowiadał w nowej Dwójkowej audycji prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń