Gilbert K. Chesterton. Człowiek, który był moralistą

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 14:00
- Jego powieści są jak moralitety, ale jak słyszymy to słowo, to kojarzy nam się ono z czymś trudnym. Tymczasem tutaj mamy moralitet podany w formie fascynującej fabuły i niespodziewanych zwrotów akcji – tak o książkach brytyjskiego pisarza mówiła Joanna Puchalska.
Audio
  • Joanna Puchalska oraz prof. Zdzisław Najder opowiadają o twórczości Gilberta K. Chestertona (PR, 20.12.2016)
Gilbert Keith Chesterton
Gilbert Keith ChestertonFoto: wikimedia/domena publiczna

wiktor zborowski czyta chestertona 1200.JPG
Poznajcie "Człowieka, który był Czwartkiem"

Gilbert Keith Chesterton, autor takich powieści, jak  "Człowiek, który był Czwartkiem" oraz "Źródło i mielizny", znany był z głoszenia odważnych poglądów, które wychodziły poza główny nurt.

- Chesterton był antyglobalistą i antymonopolistą, w czasach kiedy monopole zaczynały już osaczać rynek i ustalona była globalistyczna geopolityka. Podczas gdy Anglicy nazywali pogardliwie I wojnę światową "walką małych państewek o niepodległość", Chesterton popierał na przykład aspiracje wolnościowe Polski – zauważyła prowadząca audycję Anna Lisiecka.

W nagraniu posłuchamy również rozmowy o książkach brytyjskiego pisarza "Człowiek, który był czwartkiem" oraz "Latająca gospoda".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka i Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Joanna Puchalska (tłumaczka) oraz prof. Zdzisław Najder (literaturoznawca)

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/bch


Czytaj także

"Jądro ciemności" – każdy z nas może być potworem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:00
– To moralitet o tym, że sami dla siebie jesteśmy niezwykle nieprzewidywalni. W każdym z nas tkwi zagrożenie bycia Kurtzem – mówił w Dwójce literaturoznawca Karol Samsel o słynnym dziele Josepha Conrada "Jądro ciemności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Conrad o Rosji: tygrys nie potrafi zmienić pręg na swej skórze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 21:00
- "Le Monde" napisał ostatnio, że Joseph Conrad znakomicie zrozumiał rosyjską duszę. "W oczach Zachodu" i "Tajny agent" zawierają klucze do rozszyfrowania sytuacji na Ukrainie. Być może są za blisko, by Polacy potrafili z nich skorzystać - mówił w "Sezonie na Dwójkę" profesor Zdzisław Najder.
rozwiń zwiń