Jerzy Szaniawski. Pisarz-ziemianin

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 15:45
- Artysta był wyjątkowo związany z rodzinny dworem w Zegrzynku. Lubił tam nie tylko samotnie pisać, ale także obrabiać ziemię. Niestety, gdy wybuchła wojna, teren został zajęty przez Niemców. Od tej pory artysta nie miał wstępu do swego ukochanego dworku– powiedział Wacław Holewiński.
Audio
  • Jerzy Szaniawski. Pisarz-ziemianin (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Jerzy Szaniawski
Jerzy SzaniawskiFoto: PAP

- Po wojnie Szaniawski trafił do słynnego domu na Krupniczej w Krakowie, gdzie mieszkało wielu literatów. Artysta jako ziemianin i samotnik nie czuł się związany emocjonalnie z tym miejscem i myślał tylko o odzyskaniu dworku w Zegrzynku. To paradoks, bo właśnie na Krupniczej Szaniawski napisał swoją najbardziej słynną sztukę "Dwa teatry" – dodał Wacław Holewiński.

W nagraniu audycji posłuchamy również, jak pisarzowi udało się odzyskać po latach dworek w Zegrzynku, i jaki wpływ na jego karierę miał... I Zjazd Literatów Polskich w Szczecinie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowali: Wacław Holewiński i Paweł Siwek

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/mc

Czytaj także

Wanda Laskowska. Ikona Teatru Dramatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 12:50
- Nasze studia teatralne w latach 1949-53 przypadły na okres wprowadzania języka socrealizmu do sztuki. Wanda nigdy tego języka nie podjęła i właściwie wszystko, co robiła, było przeciwstawianiem się temu językowi – podkreślił Jan Maciejowski, opowiadając o zmarłej niedawno reżyserce teatralnej.
rozwiń zwiń