Wanda Laskowska. Ikona Teatru Dramatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 12:50
- Nasze studia teatralne w latach 1949-53 przypadły na okres wprowadzania języka socrealizmu do sztuki. Wanda nigdy tego języka nie podjęła i właściwie wszystko, co robiła, było przeciwstawianiem się temu językowi – podkreślił Jan Maciejowski, opowiadając o zmarłej niedawno reżyserce teatralnej.
Audio
  • Prof. Janusz Degler, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska oraz Jan Maciejowski wspominają Wandę Laskowską (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Elżbieta Czyżewska oraz (w tle) Joanna Walter, Stanisław Wyszyński i Wojciech Pokora w  reżyserowanym przez Wandę Laskowską spektaklu Wszyscy jesteśmy geniuszami w Teatrze Telewizji Warszawskiej
Elżbieta Czyżewska oraz (w tle) Joanna Walter, Stanisław Wyszyński i Wojciech Pokora w reżyserowanym przez Wandę Laskowską spektaklu "Wszyscy jesteśmy geniuszami" w Teatrze Telewizji WarszawskiejFoto: TVP/PAP - Zygmunt Januszewski

- Jej najlepszy okres zbiegł się z latami świetności Teatru Dramatycznego, który był właściwie wychowawcą polskiej inteligencji przełomu lat 50. Wanda robiła tam najważniejsze przedstawienia: to ona pierwsza po wojnie wprowadziła na scenę Witkacego i Różewicza, i to ona stworzyła w Dramatycznym nowoczesny język polskiego teatru.

W nagraniu posłuchamy również o latach studenckich Wandy Laskowskiej, jej reżyserskim debiucie i o tym, dlaczego artystka, słynąca z realizacji prapremiery "Kartoteki" Różewicza, w latach 90. porzuciła twórczość sceniczną.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: prof. Janusz Degler (teatrolog) prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (teatrolog) oraz Jan Maciejowski (reżyser i pedagog)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa Huta. Teatr kontra kryminalne legendy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 07:00
- "Supernova Live" wykorzystuje legendę o Nowej Hucie, która powstała u jej zarania, a którą doprowadzam tu do punktu absurdalnego - opowiadała Sandra Szwarc o swojej sztuce poświęconej słynnej krakowskiej dzielnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renate Jett. Kawałek Austrii na polskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 22:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z austriacką aktorką i piosenkarką, znaną w Polsce przede wszystkim dzięki Krzysztofowi Warlikowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diabełek, Zagłoba i inni. Role Ireny Kwiatkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 19:53
– Nie była piękna wedle ówczesnych kanonów, ale teatr potrzebuje nie tylko heroin i amantów – mówił Gabriel Michalik, autor książki "Kobieta pracująca. Rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach".
rozwiń zwiń