"Krótki przewodnik po życiu"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:45
- Dla Tischnera najważniejsze w wychowaniu jest doświadczenie wolności. Mówił, by wychowywać pytaniami - o mniej znanych tekstach cenionego filozofa i duchownego zebranych w książce "Krótki przewodnik po życiu" opowiadał w Dwójce Wojciech Bonowicz.
Okładka książki z tekstami ks. Józefa Tischnera
Okładka książki z tekstami ks. Józefa TischneraFoto: materiały prasowe

Posłuchaj
21:00 Dwójka Spotkania po zmroku 19.12.2017.mp3 Wojciech Bonowicz o książce "Krótki przewodnik po życiu" z tekstami Józefa Tischnera. Audycja Anny Lisieckiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)

 

W jednym z tekstów Józef Tischner zalecał stawianie wychowankom dobrych pytań, by sami znajdowali w sobie odpowiedzi. - To droga Sokratesa, ale dla niego ważna była też droga Sabały, która polega na bezpośrednim konfrontowaniu się z rzeczywistością, na działaniu - opowiadał Wojciech Bonowicz.

Poeta, a zarazem autor wyboru tekstów w książce "Krótki przewodnik po życiu", starał się stworzyć z publikacji Tischnera zbiór porad dotyczący różnych aspektów ludzkiego losu, począwszy od domu, poprzez wychowanie, wolność i miłość, ale też doświadczenia negatywne, jak nienawiść, cierpienie czy śmierć.

Gość audycji tłumaczył, dlaczego ulubionym słowem Tischnera była "wzajemność". Rozważał też myśl Tischnera dotyczącą dzieci ("kto wie, czy w spontanicznej ufności dziecka nie kryje się więcej mądrości niż w gorzkiej podejrzliwości człowieka dorosłego"). W programie rozmawialiśmy ponadto o aktualnej do dziś przestrodze księdza Tischnera z lat 90. oraz ślubnych kazaniach duchownego.Zobacz więcej na temat: Józef Tischner Wojciech Bonowicz

Czytaj także

Tischner: świat jest boski, a dziewczęta są nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 21:00
Tak słynny filozof i duszpasterz odpowiedział kiedyś na zaczepne pytanie Witolda Beresia, czy Bóg istnieje. Po latach prowokator poświęcił księdzu Tischnerowi książkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwiślańska filozofia. 800 lat myślenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
Dlaczego w kraju o tak długiej tradycji kursy filozofii polskiej nie są obowiązkowe nawet dla studentów filozofii? O polskich myślicielach rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
rozwiń zwiń