X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ksiądz Józef Tischner mówił jak żyć

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:45
- Dla Tischnera najważniejsze w wychowaniu jest doświadczenie wolności. Mówił, by wychowywać pytaniami - o mniej znanych tekstach cenionego filozofa i duchownego zebranych w książce "Krótki przewodnik po życiu" opowiadał w Dwójce Wojciech Bonowicz.
Audio
  • Wojciech Bonowicz o książce "Krótki przewodnik po życiu" z tekstami Józefa Tischnera (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Ks. Józef Tischner
Ks. Józef TischnerFoto: PAP/Piotr Rayski-Pawlik

Podhale 1200.jpg
Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

W jednym z tekstów Józef Tischner zalecał stawianie wychowankom dobrych pytań, by sami znajdowali w sobie odpowiedzi. - To droga Sokratesa, ale dla niego ważna była też droga Sabały, która polega na bezpośrednim konfrontowaniu się z rzeczywistością, na działaniu - opowiadał Wojciech Bonowicz.

Poeta, a zarazem autor wyboru tekstów w książce "Krótki przewodnik po życiu", starał się stworzyć z publikacji Tischnera zbiór porad dotyczący różnych aspektów ludzkiego losu, począwszy od domu, poprzez wychowanie, wolność i miłość, ale też doświadczenia negatywne, jak nienawiść, cierpienie czy śmierć.

Gość audycji tłumaczył, dlaczego ulubionym słowem Tischnera była "wzajemność". Rozważał też myśl Tischnera dotyczącą dzieci ("kto wie, czy w spontanicznej ufności dziecka nie kryje się więcej mądrości niż w gorzkiej podejrzliwości człowieka dorosłego"). W programie rozmawialiśmy ponadto o aktualnej do dziś przestrodze księdza Tischnera z lat 90. oraz ślubnych kazaniach duchownego.

Okładka książki z tekstami ks. Józefa Tischnera Okładka książki z tekstami ks. Józefa Tischnera

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, dziennikarz)

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tischner: świat jest boski, a dziewczęta są nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 21:00
Tak słynny filozof i duszpasterz odpowiedział kiedyś na zaczepne pytanie Witolda Beresia, czy Bóg istnieje. Po latach prowokator poświęcił księdzu Tischnerowi książkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwiślańska filozofia. 800 lat myślenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
Dlaczego w kraju o tak długiej tradycji kursy filozofii polskiej nie są obowiązkowe nawet dla studentów filozofii? O polskich myślicielach rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
rozwiń zwiń