Stanisława Witkiewicza listy do przyjaciół i wrogów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów ostatniego tomu Witkiewiczowskich "Listów - Do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". Czyta Adam Ferency.
Audio
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

Jak pisze we wstępie wydawca, "ostatni, monumentalny tom listów Witkacego próbuje sprostać beznadziejnemu w istocie zadaniu publikacji całości tej korespondencji. Co rusz bowiem okazuje się, że "Witkacy ciągle pisze". Dowodem na to jest choćby odnaleziona korespondencja z dr. Rouhierem. W tomach znalazły się dwa bloki listów o wymiarze filozoficznym – do Romana Ingardena i Hansa Corneliusa, a wśród pozostałych adresatów m.in.: Jan Leszczyński, Maria Zarotyńska, Bruno Schulz, Tadeusz Langier, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Karol Ludwik Koniński, Zofia Żeleńska, Józef Mehoffer, Kazimierz Twardowski, Maria Kasprowiczowa. Z dwu kilkusetstronicowych tomów na  "dwójkową  lekturę" wybraliśmy listy do Hansa Corneliusa. Był on jednym z tych nielicznych  współczesnych filozofów , którego Witkacy cenił niezwykle wysoko i uważał  za swego mistrza. 

Tom "Listów - Do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów" Stanisława Ignacego Witkiewicza ukazał się pod koniec 2017 roku.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.01.2018

Godzina emisji: 10.45 

materiały prasowe/mz

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
rozwiń zwiń