"Lutosławski już za życia był klasykiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 12:47
- Jego twórczość jest mocno utrwalona. Zapytany o powód, dla którego uważany jest za jednego z klasyków odpowiedział, że widocznie ktoś znalazł w jego muzyce coś trwałego – mówiła w Dwójce Elżbieta Markowska, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Witold Lutosławski. W 105. rocznicę urodzin (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Witold Lutosławski. Warszawa, 1975
Witold Lutosławski. Warszawa, 1975Foto: PAP/Wojciech Szperl

Lutosławski1200_pap.jpg
Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" XV

W audycji "Spotkania po zmroku" rozmawialiśmy o Witoldzie Lutosławskim z okazji 105. rocznicy jego urodzin, o recepcji jego twórczości i o zbliżającym się, a mu poświęconym, Festiwalu "Łańcuch".

- W niespełna 25 lat od śmierci Lutosławskiego możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to kompozytor, który wszedł do kanonu - powiedział Marcin Krajewski zaznaczając, że zainteresowanie słuchaczy, wykonawców i muzykologów nie rozkłada się równomiernie. - Nie wszystkie momenty twórczości kompozytora, nie wszystkie jej aspekty są obecne w tym samym stopniu. Do kanonu muzyki polskiej weszły na pewno jego utwory folklorystyczne oraz twórczość ostatnich lat życia, która nawiązuje do muzyki klasycyzmu i romantyzmu - dodał gość Dwójki.

Jak muzyka Witolda Lutosławskiego radzi sobie na estradach filharmonicznych? Po którą część twórczości kompozytora sięgają najchętniej młodzi wykonawcy? Czy jest ona często wykorzystywana w innych obszarach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście:, Elżbieta Markowska, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego i Marcin Krajewski (oboje sa autorami koncepcji programowej Festiwalu "Łańcuch") oraz  Daniel Cichy (dyrektor PWM).

Data emisji: 24.01.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Łańcuch". Pojedynki Lutosławskiego z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
Twórczość dwóch wielkich kompozytorów jest osią tegorocznego festiwalu Witolda Lutosławskiego. - Naszą ideą jest prezentowanie muzyki Lutosławskiego w takim kontekście, żeby ujawnić pewne jej cechy - mówił w Dwójce muzykolog Marcin Krajewski, współorganizator wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:35
– Ten krótki utwór jest arcydziełem, pokazującym jego kunszt, a także muzyczne poczucie humoru i zmysł okazjonalny – mówił dyrygent Jacek Kaspszyk o kompozycji "Fanfare for Los Angeles Philharmonic" Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń