"Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:35
– Ten krótki utwór jest arcydziełem, pokazującym jego kunszt, a także muzyczne poczucie humoru i zmysł okazjonalny – mówił dyrygent Jacek Kaspszyk o kompozycji "Fanfare for Los Angeles Philharmonic" Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • "Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem" (Filharmonia Dwójki)
Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki, Warszawska Jesień, 1987
Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki, Warszawska Jesień, 1987Foto: Włodzimierz Echeński, zbiory Związku Kompozytorów Polskich

Utwór napisany w 1993 r. na jubileusz filharmoników z Los Angeles otworzył finałowy koncert 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Jacek Kaspszyk zwrócił uwagę, że fanfara jest czymś więcej niż tylko okolicznościowym drobiazgiem. Lutosławski przykładał się bowiem do wszystkich kompozycji, także tych o niewielkich rozmiarach.

– W tej fanfarze pokazał, jak znakomicie można operować instrumentami dętymi i perkusją, a także jak można nawet w tak krótkim utworze zawrzeć tyle wspaniałych treści – powiedział dyrygent.

Gość Dwójki podzielił się także swoimi wspomnieniami związanymi z Warszawskimi Jesieniami i innymi festiwalami muzyki współczesnej, w których brał udział. Wydarzenia te okazały się kluczowe w jego artystycznej karierze, a wszystko zaczęło się od szczęśliwego trafu - Jacek Kaspszyk zastąpił dyrygenta, który odwołał swój występ.

Jacek Kaspszyk; foto: Grzegorz Śledź/PR2 Jacek Kaspszyk; foto: Grzegorz Śledź/PR2

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Jacek Kaspszyk (dyrygent), Piotr Tabakiernik (kompozytor), Jerzy Kornowicz (dyrektor Warszawskiej Jesieni)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 20.18

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

Mykietyn: Warszawską Jesień w latach 90. dotknął kryzys

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:00
- W momencie kiedy odzyskaliśmy wolność, wydawało się, że nastąpi erupcja sztuki, a tymczasem nastąpiło zupełne załamanie w kulturze - wspominał kompozytor, który na festiwalu Warszawska Jesień zadebiutował w roku 1993.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowe Kontrapunkty". Archiwalna audycja Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:00
23 września minęło 5 lat od śmierci wybitnego krytyka muzycznego związanego z Dwójką. W dniu tej rocznicy przypomnieliśmy jedną z jego audycji z cyklu "Nowe Kontrapunkty. Studio muzyki XX wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rüdiger Bohn. Nie taka straszna ta awangarda

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 15:00
Dyrygent, który poprowadził jeden z koncertów 60. Warszawskiej Jesieni, nie widzi dużej różnicy między muzyką współczesną a repertuarem symfonicznym i operowym. - Chodzi po prostu o to, by jak najlepiej oddać intencje kompozytora - mówił w Dwójce.
rozwiń zwiń